Josef Skála (KSČM): Smuteční proslov nad rakví Miloslava Ransdorfa

29.01.2016 16:58

Celé znění smutečního projevu Josefa Skály na pohřbu Miloslava Ransdorfa.

Josef Skála (KSČM): Smuteční proslov nad rakví Miloslava Ransdorfa
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Vážení pozůstalí,

Dear foreign guests, whose participation Miloslav deserves, and we really do appreciate it,

Vážení smuteční hosté,

Kolegové, přátelé, soudruzi,

Jsou lidské duše a lidská srdce, jimž by se dvojník našel rychle a hravě. Doktor Miloslav Ransdorf byl unikátní osobnost. Jedinečná svou široce rozkročenou erudicí, fenomenální kapacitou i pohotovostí své paměti, neposednou a neobyčejně kreativní invencí – a až nadlidskou intelektuální produktivitou.

To vše tak či onak uznává i většina těch, s nimiž křížil kordy – ve vědě i v politice. Někteří to zkoušejí zglajchšaltovat aspoň narážkami, že k pozici, již Míla zaujal v politice, se dopracoval vlastně jen jakýmsi bizarním omylem.

Ten stereotyp musím kategoricky odmítnout. Míla byl tím, kým byl, ne navzdory, ale právě díky svému humánnímu a pokrokovému krédu.

Takové krédo si žádá i krystalický, skálopevný étos. Dovolím si ho shrnout jedním z bonmotů, jimiž náš duševní svět osvěžoval sám Míla. On jimi glosoval dění kolem nás, já si ho dneska půjčím na jeho adresu. Ta lakonická věta zní, že pravda je vektor. A ne tedy jen osamělý bod, patník u cesty, dlaždička na chodníku, které mineme, vezmeme na vědomí – a minutu nato klidně zapomeneme či klidně nahradíme pravým opakem. Pro Mílu byla pravda vektorem, azimutem, chcete-li závazkem, míněným smrtelně vážně.

Nebyl to hrad z betonových škatulí. Znovu a znovu ji naopak prosíval filigránským sítem pochybností. Ne aby, kdykoli narazil, zpanikařil a dezertoval – ale aby tu pravdu sestavil ještě přesněji, úplněji, a tím vždy i ještě přesvědčivěji.

Míla propátral celý letopis civilizačního vzestupu a sociální emancipace – od antického starověku, přes heretiky a lidová hnutí středověku až po onen gigantický emancipační oblouk, startující evropským osvícenstvím a pokračující Velkou francouzskou revolucí, „evropským jarem“ roku 1848 až po ruskou revoluci a československou cestu k socialismu, zčásti přetrženou a pochroumanou až studenou válkou druhé strany.

Byl ovšem nablízku i výhonkům pokroku, které běžely před jeho očima – coby blízký osobní přítel Alvara Cunhala a řady dalších osobností světových pokrokových sil.

Nastat tu koncem 80. let to, co si většina našich spoluobčanů přála doopravdy, Míla je dávno profesor a doktor věd, akademik s minimálně dvakrát tolik vydanými knihami - a doktoráty honoris causa desítek zahraničních univerzit. Doba to vzala jinudy – a vrhla Mílu do politiky. Skočil do ní rovnýma nohama ve chvíli, kdy bylo nepančované levici nejhůř. Součástí masivního presu byl i mýtus líčící nás, kdo nikam nepřeběhli, jako prázdné sudy, schopné odříkávat leda holé věty bez čárek, z nichž opadává naftalín. Míla tu mytologii rozbíjel drtivou vahou své erudice a kurážného srdce. Morální kredit skutečné levice tím pomohl uhájit, tak jako málokdo.

Jednou polovinou těla i duše pohroužen do vědy – druhou do politické arény. Jak to vše stihnul, jsme leckdy jen těžko chápali i my v jeho blízkém okolí.

Miloslav Ransdorf – to je pojem české politiky. Je to i pojem širokých mezinárodních hnutí proti válce, za lidská práva, demokracii a sociální emancipaci. Živoucí inkarnace toho, že skutečná vzdělanost tíhne k pokrokovému krédu – tomu, co už není jen jalovou utopií. A neméně plastická ilustrace, že levicová teorie, publicistika i politika si - nemá-li zůstat jen svou karikaturou - žádá jen opravdu vzdělané osobnosti. 

Jedno téma však Mílu – i nás, okruh jeho nejbližších přátel – zaměstnávalo zvlášť akutně. Ta otázka se už dál odkládat nedá: jak polít živou vodou emancipační potenciál hnutí, k němuž patříme spolu s Mílou od raného mládí. Jak mu vrátit kuráž a invenci, šarm a noblesu. Umění znovu promluvit z duše většiny. Všech, komu doba ubližuje.

Tady nám, Mílo, budeš chybět ze všeho nejvíc. Musíme to zvládnout bez tebe.

Čest tvojí velké, obdivuhodné práci pro lidskost a pokrok!

Čest tvojí světlé památce!        

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Skála

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Změnu je stanovení důsledků vad vyúčtování pro splatnost nedoplatku

23:51 Ministr Bartoš: Změnu je stanovení důsledků vad vyúčtování pro splatnost nedoplatku

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 27. září 2022 k zákonu o službách