Kohout: Boj za svobodu není fráze

06.07.2010 18:50

Ministr Kohout uctil památku vojáků čs. ozbrojených sil v Británii.

Kohout: Boj za svobodu není fráze

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout se zúčastnil vzpomínkové akce k 70.výročí ustavení československých ozbrojených sil ve Velké Británii. Společně s náčelníkem generálního štábu Armády České republiky Vlastimilem Pickem položil věnec k památníku československé armády v zámeckém parku v Cholmondeley, v hrabství Cheshire.

„Toto místo, které připomíná turbulentní události druhé světové války, je také významným milníkem v historii obou zemí", řekl v projevu u památníku československých vojáků ministr Jan Kohout, „Výročí ustavení československých ozbrojených sil ve Velké Británii nám dává rovněž příležitost k zastavení a reflexi. K reflexi nad osudem těch, kteří riskovali své vlastní životy v boji za naší svobodu. K reflexi nad tradicí vztahů mezi našimi zeměmi, k reflexi o svobodě a její ceně. Ale nade vše ke vzpomínce na ty, kteří tu dnes s námi nemohou být".

Vzpomínkového obřadu v Cholmondeley se účastnilo i několik veteránů z druhé světové války. Mezi nimi byl například i 92-ti letý armádní generál v.v. Tomáš Sedláček, příslušník československého protinacistického odboje a politický vězeň komunistického režimu. Právě jemu a dalším směřoval ministr Kohout svá nejupřímnější poděkování: „Jejich odhodlání, vlastenectví a hrdinství nesmí být zapomenuto, zvláště pak u těch, kteří zaplatili tu nejvyšší cenu. Věřím, že zdejší vzpomínka v Cholmondeley pomůže uchovat jejich paměť živou", řekl ministr Jan Kohout.

Významný moment ve společné historii České republiky a Velké Británie je podle ministra Kohouta rovněž základem dnešních výborných vztahů mezi oběma zeměmi. Vztahů, které jsou založeny na sdílených politických, ekonomických, bezpečnostních a kulturních hodnotách, a které se odrážejí ve vynikající spolupráci obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Dále čtěte:
Kohoutovy ódy na ženy: Umí uzemnit muže a hodí se pro diplomacii

Polský ministr zahraničí děkuje Česku za pomoc při povodních

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo zahraničních věcí

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Walczysko (KDU-ČSL): Nový prezident České republiky

7:37 Walczysko (KDU-ČSL): Nový prezident České republiky

Gratulace vítězi ve volbách na prezidenta České republiky