Kohout: Boj za svobodu není fráze

6. 7. 2010 18:50

Ministr Kohout uctil památku vojáků čs. ozbrojených sil v Británii.

Kohout: Boj za svobodu není fráze
reklama

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout se zúčastnil vzpomínkové akce k 70.výročí ustavení československých ozbrojených sil ve Velké Británii. Společně s náčelníkem generálního štábu Armády České republiky Vlastimilem Pickem položil věnec k památníku československé armády v zámeckém parku v Cholmondeley, v hrabství Cheshire.

„Toto místo, které připomíná turbulentní události druhé světové války, je také významným milníkem v historii obou zemí", řekl v projevu u památníku československých vojáků ministr Jan Kohout, „Výročí ustavení československých ozbrojených sil ve Velké Británii nám dává rovněž příležitost k zastavení a reflexi. K reflexi nad osudem těch, kteří riskovali své vlastní životy v boji za naší svobodu. K reflexi nad tradicí vztahů mezi našimi zeměmi, k reflexi o svobodě a její ceně. Ale nade vše ke vzpomínce na ty, kteří tu dnes s námi nemohou být".

Vzpomínkového obřadu v Cholmondeley se účastnilo i několik veteránů z druhé světové války. Mezi nimi byl například i 92-ti letý armádní generál v.v. Tomáš Sedláček, příslušník československého protinacistického odboje a politický vězeň komunistického režimu. Právě jemu a dalším směřoval ministr Kohout svá nejupřímnější poděkování: „Jejich odhodlání, vlastenectví a hrdinství nesmí být zapomenuto, zvláště pak u těch, kteří zaplatili tu nejvyšší cenu. Věřím, že zdejší vzpomínka v Cholmondeley pomůže uchovat jejich paměť živou", řekl ministr Jan Kohout.

Významný moment ve společné historii České republiky a Velké Británie je podle ministra Kohouta rovněž základem dnešních výborných vztahů mezi oběma zeměmi. Vztahů, které jsou založeny na sdílených politických, ekonomických, bezpečnostních a kulturních hodnotách, a které se odrážejí ve vynikající spolupráci obou zemí v Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Dále čtěte:
Kohoutovy ódy na ženy: Umí uzemnit muže a hodí se pro diplomacii

Polský ministr zahraničí děkuje Česku za pomoc při povodních

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo zahraničních věcí

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Spolupráce neziskového sektoru a kraje na očkování může fungovat

10:01 Hejtman Grolich: Spolupráce neziskového sektoru a kraje na očkování může fungovat

Hustopečská neziskovka naočkovala už 200 imobilních seniorů