Kohoutová (ODS): Střídavá péče musí sloužit zájmům dětí, nikoli rodičů

22.02.2011 18:29

Z odborného semináře, který na půdě Poslanecké sněmovny uspořádala Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti za účasti ministrů práce a sociálních věcí a spravedlnosti a zástupců neziskových organizací, psychologů a právníků.

Kohoutová (ODS): Střídavá péče musí sloužit zájmům dětí, nikoli rodičů

„Soudy by měly děti svěřovat do střídavé péče vždy, když jsou k ní v rodině vhodné podmínky. Řešením jsou uvážené změny v zákoně o rodině, které upřesní právní základ pro rozhodování soudů při svěřování dětí do péče," uvedl dnes poslanec ODS Pavel Staněk na odborném semináři, který na půdě Poslanecké sněmovny uspořádala Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti za účasti ministrů práce a sociálních věcí a spravedlnosti a zástupců neziskových organizací, psychologů a právníků. Cílem semináře byla zejména diskuze nad návrhem novely zákona o rodině, který v rámci poslanecké iniciativy připravil a předložil právě poslanec Pavel Staněk.

Jako autor tohoto návrhu Pavel Staněk během diskuze připomenul, že svým krokem reaguje na neuspokojivý stav, kdy je podle statistik 90 procent českých dětí svěřováno do péče matky a střídavá, případně tzv. společná výchova je soudem nařízena pouze u 3 procent případů. „Důvodem často není ani zájem dítěte, ani ochota rodičů podílet se po rozvodu na výchově dítěte společnými silami. Důvodem je zejména stávající platná právní úprava a nepružné soudy, které střídavou péči neuplatňují ani tam, kde jsou všechny její podmínky naplněny."

„Dítěti může střídavá péče umožnit prožít dětství v blízkosti obou rodičů. Návrh kolegy Pavla Staňka proto podporuji. Během projednávání návrhu zákona v Poslanecké sněmovně budu ale trvat na tom, aby v zákoně o rodině došlo zároveň k explicitnímu upřesnění zájmu dítěte. Uplatnění střídavé péče musí jednoznačně sloužit zájmům dítěte, nikoliv rodičů," dodala poslankyně ODS Lenka Kohoutová, která se rodinným právem dlouhodobě zabývá. Podporu konkrétnější definici zájmů dítěte vyslovil během semináře i Pavel Staněk.


O návrhu novely zákona o rodině budou poslanci rozhodovat na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny.

Dále čtěte:
Staněk (ODS): Střídavá péče musí být v zájmu dítěte

Děti jsou k adopci nabízeny jako zvířata, kritizuje ombudsman i vláda

Brněnský úřad pro adopce zařizuje „import" černoušků do ČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lenka Kohoutová - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třeštíková:  Na Žižkově se otevřel art re use, sklad uměleckého materiálu za odvoz

22:21 Třeštíková: Na Žižkově se otevřel art re use, sklad uměleckého materiálu za odvoz

První pražský sklad uměleckého materiálu za odvoz - art re use - se otevřel v úterý 21. září 2021. J…