Za prvé proto, že se tak závažné dokumenty na státním úřadě vůbec mohou ztratit, aniž by za ztrátu někdo nesl okamžitou odpovědnost. Za druhé proto, že právě tyto rámcové smlouvy jsou v posledních měsících propírány v souvislosti se spornými zakázkami na Ministerstvu práce a sociálních věcí a ocitly se pod drobnohledem antimonopolního úřadu.
Právě pod rámcovou smlouvu na poskytování licencí k produktům Microsoft schoval rezort práce a sociálních věcí zakázku na kompletně nový informační systém, ve kterém jsou dnes vypláceny sociální dávky (konkrétně prostřednictvím prováděcí smlouvy a šesti dodatků). Ministerstvo tak nasměrovalo stamiliony k firmám, které neprošly výběrovým řízením a které navíc praktické zavedení nového IT řešení nezvládly. Na nejasnosti kolem těchto kroků ministerstva jsem osobně opakovaně upozorňovala na půdě sociálního výboru poslanecké sněmovny. Uzavřené smlouvy ministr Jaromír Drábek pod veřejným tlakem zveřejnil, a proto je také možné upozornit na řadu konkrétních nedostatků, které obsahují - ministerstvo například zmíněné firmě neodsouhlasilo žádné subdodavatele, smluvní pokuta je někde místo desítek milionů korun pouhých 500 Kč a na dodavateli neleží v podstatě žádná odpovědnost, pouze předat dílo, které obvykle není dostatečně definované a budí nejasnosti nejen mezi odborníky. Smlouvy a jejich dodatky také neobsahují výpovědní lhůty, což bych u zakázky takového rozsahu očekávala.
Ministerstvo vnitra prý po zjištění ztráty příslušných dokumentů odevzdalo antimonopolnímu úřadu alespoň ověřené kopie zcizených smluv. Pokud by to nestačilo, kopie smlouvy z roku 2008 je veřejně přístupná na webových stránkách ministerstva vnitra a předpokládám, že její originály jsou uloženy také u druhé smluvní strany. Jejich momentální nedostupnost nesmí antimonopolní úřad brzdit v dalších standardních krocích, které vnesou do změti sporných smluv světlo.
V reakci na tento exces by podle mého názoru mělo ministerstvo vnitra také náležitě zrevidovat pravidla, podle kterých se na jeho půdě zachází s úředními dokumenty a smlouvami, a prověřit individuální odpovědnost jednotlivých pracovníků. Jen tak lze předejít podobným zmizením do budoucna. A spolu s tím i spekulacím, že se dokumenty ztratily záměrně.
Lenka Kohoutová
členka vedení poslaneckého klubu PČR

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Kohoutová , MPSV , ODS , veřejné zakázky
autor: ODS
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke své politické práci.
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně
- 22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich