Kubata (ODS): Organizovaný zločin dnes přeprodává v sériích 30, 40, 50 firem pohonné hmoty

15.05.2013 14:03

Projev na 53. schůzi Poslanecké sněmovny dne 15. 5. 2013

Kubata (ODS): Organizovaný zločin dnes přeprodává v sériích 30, 40, 50 firem pohonné hmoty
Foto: ods.cz
Popisek: Poslanec za ODS Jan Kubata

Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, děkuji.

Jako zástupce předkladatelů jsem si dovolil vzít slovo, byť jsem si připravil úvodní řeč, nebývá úplně zvykem, aby u poslaneckého návrhu v jeho prospěch promluvily takové dva významné resorty, jako je Ministerstvo financí a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Já za to strašně děkuji, protože to je jasným dokladem, že veškeré změny, které v tomto zákoně jsou navrhovány, nejsou navrhovány z plezíru, či z nějaké iniciativy, ale jsou navrhovány na základě důkladných analýz obou dvou resortů, které na tom pracovaly mnoho měsíců. Jednotlivé návrhy jsou navrhovány na základě otevřených diskusí v hospodářském výboru s kolegy poslanci a poslankyněmi této ctěné komory. Jsou to opatření, která by měla vést k tomu, aby organizovaný zločin, který zabírá přibližně 20 % trhu s pohonnými hmotami, byl pokud možno v co nejširší míře vytlačen.

Já musím odmítnout některé velmi zavádějící novinové články, které říkají, že se budou zavírat benzinové pumpy. Znovu tady podotýkám, že tento návrh se vůbec netýká benzinových pump jako takových. Ten se týká pouze distributorů. Musím říci, že mě velmi mrzí, že konečná fáze diskuse se zúžila pouze na to, jestli kauce má být 10, 20, 30 nebo 50 mil. korun. My jsme jak na půdě zemědělského výboru, tak na půdě rozpočtového výboru, tak především na půdě hospodářského výboru vedli odborné semináře, kde byli zúčastněni všichni, jak Celní správa, tak Finanční generální ředitelství, tak zástupci obou dvou resortů, tak velkodistributoři, střední distributoři a malí distributoři. Velmi poctivě jsme diskutovali všechna opatření, protože tento zákon proniká i do živnostenského zákona, hovoří o bezdlužnosti, hovoří o odborné způsobilosti, probírali jsme to a očekával jsem, že povedeme větší diskusi o tom, zdali odborná způsobilost při vysokoškolském vzdělání potřebuje pouze rok praxe nebo dva roky nebo tři. Bohužel jsme se dostali pouze na to velmi líbivé, v mediální zkratce 20 mil. a zdražení benzínu či pohonných hmot.

Musím opravdu říci, že neexistuje jediný distributor pohonných hmot, který se obrátil na skupinu poslanců a nebyl vyslyšen a nebyla s ním vedena diskuse. Neexistuje jediný člověk z odborné veřejnosti. Dokonce i kolegové poslanci, kteří pokud chtěli diskutovat tento problém, tak neměli možnost diskutovat na půdě hospodářského výboru. My opravdu navrhujeme, abychom narovnali podmínky pro všechny stejné, aby dokonce kaucí do budoucna byly ochráněny tlaky na nepřátelské převzetí firem, které se dnes takzvaně nazývají poctivě podnikajícími, protože ve chvíli, kdy dojde k vyčerpání lidských potenciálů, naplnění podmínek bezúhonnosti, bezdlužnosti a odborné způsobilosti, nemůžeme vyloučit, že organizovaný zločin, který dnes přeprodává v sériích 30, 40, 50 firem pohonné hmoty během jedné transakce, neudělá pokus o nepřátelské převzetí těchto středních a malých podnikatelů. Víme, že se to dělo na spotřební dani v 90. letech. Nedělejme si iluze, že takzvané podnikání v DPH by nemělo tento dopad.

Já plně podporuji slova pana ministra Kalouska a pana ministra Kuby. Chci poděkovat všem kolegům z hospodářského výboru a jsem připraven tento zákon podpořit. Děkuji, že jste mě vyslechli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PSP ČR

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Odmítáme politiku formování evropského superstátu

18:20 Okamura (SPD): Odmítáme politiku formování evropského superstátu

Komentář na facebookovém profilu k právu na referendum o setrvání v EU