Kudrna (KSČM): Zlatý Klondike na Slapech?

02.09.2012 15:50 | Zprávy

Zdánlivě nesmysl? Ne ve světle faktů: úřad ministra průmyslu Martina Kuby zaslal ostatním ministerstvům do mezirezortního připomínkování v rámci surovinové koncepce státu návrh na využití domácích rudních ložisek k těžbě zlata. V dokumentu jsou zmíněna ložiska u Kašperských Hor na Šumavě, v Mokrsku u Slapské přehrady a v Petráčkově hoře na Příbramsku.

Kudrna (KSČM): Zlatý Klondike na Slapech?
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Znamená to obnovit těžbu zlata s vidinou získání finančních prostředků na vylepšení státní pokladny. Cena zlata, která se v devadesátých letech pohybovala kolem 200 až 300 dolarů za trojskou unci, vzrostla závratně až k ceně 1385 dolarů v současnosti. To už stojí za to, přemýšlet o znovuotevření starých nebo otevření nových ložisek. Nic na tom nemění fakt, že těžba byla pro vysokou rizikovost pro životní prostředí již jednou odmítnuta.

Jak metoda kyanidového loužení, tak amalgamační proces těžby zlata z rud kontaktem s kovovou elementární rtutí je pro životní prostředí katastrofální při případných náhodných haváriích. Pro obyvatele by znamenaly podobné dlouhodobé důsledky, obdobně jako zátěž dioxiny pro přírodu a obyvatele po válce ve Vietnamu.
 
V současnosti je zákaz používání metody kyanidového loužení při získávání zlata ze zlatonosných rud upraven zákonem. Tento zákaz byl zákonem upraven počátkem 21. století odpůrci těžby zlata a v současnosti je ministerstvem průmyslu připomínkován jako nesystémový a znemožňující využití zásob zlatých rud.
 
Na čí objednávku vzniká požadavek přehodnocování využití potenciálu domácích rudních ložisek v těžbě zlata? Určitě ne ze strany dotčených obcí, občanských iniciativ a ekologických hnutí. Je to snaha soukromých místních a nadnárodních společností o získání zdrojů, podobně jako snahy o další těžbu uranu, těžbu uhlí zplynováním, nebo v nedávné době aktuální snaha o těžbu břidličných plynů.
 
Podobné tlaky na plundrování surovinových rezerv státu jsou, bohužel, čím dál častější. Jsou odůvodňovány efektivitou zdrojů, finanční krizí a zvyšováním výkonnosti průmyslu. Zisk však neplyne občanům této země, těm zůstává jen následek v podobě likvidace případné ekologické zátěže.
 
Co říci závěrem? Předpokládaná částka za nevytěžené zlaté rezervy je odhadována na 400 miliard korun. Jen důslednou kontrolou a řízením cenové politiky státu při nákupu léků bychom ročně ušetřili odhadem až 60 miliard korun. To znamená, že za sedm let jsme na podobné částce. Bez vystavování občanů a přírody nebezpečí, bez plundrování surovin ve prospěch úzkých finančních skupin.
 
V devadesátých letech jsme dokázali tuto snahu rozsáhlých zásahů do přírody a krajiny zastavit. Jsme připraveni ji zastavit i dnes?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Řada lidí nežije důstojný život, obává se o svou budoucnost a nemá důvěru ve stát

To máte úplnou pravdu, v tom, co tvrdíte, ale co s tím hodláte dělat? Nebo i lépe, proč jste s tím něco neudělali, když jste byli docela dlouho ve vládě? Nebo myslíte, že to před 4 roky byla situace dobrá, že se nám žilo dobře a lidé se nebáli o sovu budoucnost a věřili státu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Jednomyslné rozhodování naráží na své limity

19:05 Gregorová (Piráti): Jednomyslné rozhodování naráží na své limity

Komentář ke schváleným sankcím a debatě k nim na dnešním plenárním zasedání v Bruselu