Langšádlová: Pružnější pravidla a více prostředků pro mateřské školy

29.08.2011 8:14

Největším problém pro rodiny a uplatnění matek s dětmi na trhu práce představuje nedostatečná kapacita školek a nepružná pravidla pro jejich fungování.

Langšádlová: Pružnější pravidla a více prostředků pro mateřské školy
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová
reklama

Týká se to především oblastí v blízkosti velkých měst, kde v posledních letech výrazně rostl počet obyvatel, zvláště mladých rodin s dětmi.

Předsedkyně sněmovní Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti Helena Langšádlová proto připravila pozměňující návrh k vládní předloze školského zákona: „Navrhuji, aby v případě, kdy některé dítě plně nevyužívá provoz mateřské školy, bylo možno na zbývající dobu a totéž místo přijmout další dítě. Zároveň by se toto dítě nezapočítávalo do limitu počtu dětí, které stanovuje školský rejstřík."

„To by umožnilo lépe využívat kapacitu školek, stejně jako můj další návrh týkající se prázdninového provozu," uvedla poslankyně Langšádlová. Podle jejího návrhu by bylo možno o prázdninách přesunout děti z obce, kde mateřská školka přerušila provoz, např. do sousední obce, kde provoz trvá. V současnosti této spolupráci obcí brání striktní pravidla a limity školského rejstříku, přitom v létě řada dětí do školky nedochází, limity jsou tak naplněny pouze formálně, ale není dovoleno přijmout dočasně další děti z okolních obcí. „Rodiče i obce si na tuto překážku dlouhodobě stěžují, proto se jim snažím vyjít vstříc," řekla Helena Langšádlová.

„S problémem financování pomůže nedávno předložená novela zákona o rozpočtovém určení daní, která posílí rozpočty malých a středních obcí," upozornila Helena Langšádlová. Podle ní tak obce budou mít více prostředků nejen na investice do nových kapacit předškolních zařízení.

Oba návrhy zlepšují jednoznačně situaci rodin s dětmi, proto by měly být podpořeny všemi poslanci bez ohledu na stranickou příslušnost. „Zde se skutečně jedná o řešení jednoho z největších problémů bez ohledu na ideologický postoj, proto doufám v širokou podporu napříč politickým spektrem," dodala poslankyně Langšádlová.

Helena Langšádlová
předsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti PS PČR

Více:
Drastichová (VV): Dvouleté děti bych ve školkách viděla docela nerada

##PROFIL 3585##

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: TOP 09
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Termínované dohody často suplují klasický pracovní poměr

8:38 Richterová (Piráti): Termínované dohody často suplují klasický pracovní poměr

Piráti zaslali prostřednictvím poslankyně Olgy Richterové interpelaci na ministryni práce a sociální…