Laudát (TOP 09): Nebezpečné hrátky německých Zelených

12.07.2011 8:53

Němečtí zelení, zjevně v euforii z posledních zemských voleb a z průzkumů veřejného mínění (které jim přisuzují 26% podporu), si na naši republiku vyšlápli hodně zostra.

Laudát (TOP 09): Nebezpečné hrátky německých Zelených

V uplynulých týdnech neveřejně, tento týden již zcela otevřeně, vpadlo do české politiky  téma jaderné energie a česko-německých vztahů. Němečtí zelení, zjevně v euforii z posledních zemských voleb a z průzkumů veřejného mínění (které jim přisuzují 26% podporu), si na naši republiku vyšlápli hodně zostra. Expert strany Zelených pro energetiku Hans Josef Fell  v pondělí  používal vůči naší zemi formulace, které asi dost našinců zvedly ze židle. Němci nás nebudou mít rádi, pokud neodstoupíme od jádra. Dokonce žádná německá politická strana nepodpoří nákup elektřiny z Temelína, nebo Dukovan.

Jako by o tom v Německu rozhodovali politici. Pan Fell volil silná slova navzdory tomu, že článek 194 Lisabonské smlouvy mluví naprosto jasně. Energetický mix je plně v kompetenci  členských států. Zřejmě německé Zelené pálí dobré bydlo a budou chtít německou ekonomiku, a možná i českou, rozhodit. Jinak jeho výpadům nerozumím. Nevím, jak by se Němci tvářili, kdyby naši politici začali oplácet stejnou mincí? Tak jen pro pořádek: Německo má velmi nízké přenosové kapacity v  severojižním směru. Velký boom výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů  vede k tomu, že německá síť je přetížena. Svoji nedostatečnost řeší dnes na úkor naší sítě. Ta je přetoky nerovnoměrně a často náhodně  zatěžována. Stačí, aby vítr na severu Německa změnil svoji intenzitu. Zatím Němcům za tuto nestabilitu nic neúčtujeme. Podle odhadu by německé přetoky přišly při zpoplatnění naše sousedy asi na 7 miliard korun ročně.

Němečtí Zelení asi nedomýšlejí všechny konsekvence svých prohlášení. Hrubý domácí produkt naší země je z 85% tvořen exportem. V tuto chvíli nás nad vodou drží export produktů ze zpracovatelského  průmyslu. V těch třetinu vstupních nákladů tvoří energie. Společnost ČEZ je většinově vlastněna státem. Od roku 2004 odvedl  na daních, dividendách a z prodeje akcií do státního rozpočtu 271 miliard korun. Jen za poslední roky  -rok 2008 - 82 miliard (včetně prodeje akcií), rok 2009- 45 miliard a rok 2010-  41 miliard korun. Je jasné, že skokové odstavení jaderných elektráren by tyto tento zdroj financí vynulopvalo. Vysoká škola ekonomická před nedávnem provedla ekonomickou analýzu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030  z kapes našich občanů odplyne na podporu zelené energie více než 600 miliard korun, za což bude vyrobena elektřina v hodnotě něco přes 40 miliard korun.

Svět se rozhodně bude už v blízké budoucnosti ubírat cestou výroby čistých forem energií. Bez jasného zvládnutí všech aspektů její výroby, distribuce a skladování je hazardem  vývoj urychlovat. Zelení nadšenci lidstvo už několikrát dostali do slepé uličky. Masové pěstování technických plodin pro výrobu biopaliv zvedlo cenu potravin a vyhladovělo nejchudší  část populace, za své ve jménu biopaliv a biomasy berou deštné pralesy v Amazonii, jednostranně orientované zemědělství povede k vyčerpání  produkčního potenciálu zemědělské půdy.  O dalších aspektech nemluvě. Je nanejvýš potřebné, aby ke každému typu výroby energie byla spočítána  ekologická stopa. Tedy veškeré ekologické zátěže životního prostředí, kterými daná technologie v procesu výroby, fungování i likvidace  prostředí zatěžuje. Potom se může ukázat, že  hodně „ekologických" produktů není vůbec ekologické.

Ale zpět k německé straně Zelených. Evropu obchází strašidlo dluhové krize a následné recese. Přilévat v tuto chvíli olej do už tak přetopeného eurokotle, je vrcholně nebezpečné.

František Laudát
předseda expertní komise TOP 09 pro průmysl a dopravu

Dále čtěte:
Ouzký (ODS): Ať platí Německo
Německo a Francie vyhrožovaly Nečasovi zavřením Dukovan

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: TOP 09

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kozel (3PK): Investice do školství jsou investicemi do budoucích generací

12:12 Kozel (3PK): Investice do školství jsou investicemi do budoucích generací

Českou Třebovou navštívil krajský radní