Liška (SZ): Důsledky amnestie jsou demoralizující

05.01.2013 18:06

Strana zelených nesouhlasí s rozhodnutím prezidenta republiky udělit tak rozsáhlou amnestii, jak ji momentálně realizují složky justice.

Liška (SZ): Důsledky amnestie jsou demoralizující
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Týká se totiž vedle bagatelní trestné činnosti i závažných trestných činů hospodářské povahy a znamená i zastavování doposud neskončených kauz, a to včetně závažných zločinů v trestní sazbě až do 10 let trestu odnětí svobody. Odpovědnost za situaci nese také předseda vlády Petr Nečas, který rozhodnutí prezidenta republiky ve věci amnestie spolupodepisuje. Premiér její rozsah nijak nezpochybnil, přestože svou vládu nazývá protikorupční.

„Před využitím práva udělit amnestii se mělo pečlivě zanalyzovat, koho všeho se v takto masivní míře dotkne. Není přijatelné, aby se jejím prostřednictvím zametly pod koberec dlouho vyšetřované kauzy, které se prošetřují již řadu let a stály policii, státní zastupitelství i soudy spoustu úsilí a týkají se také závažných trestných činů hospodářské povahy," uvedl předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Eliška Wagnerová, nezávislá senátorka s podporou SZ a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu, k tomu uvedla: „Rozsah amnestie je věcí politické úvahy a ti, kteří ji podepisují, tj. vedle prezidenta i předseda vlády, za ní nesou politickou odpovědnost. Pokud by se však potvrdily domněnky, že amnestie byla šitá na míru některým konkrétním lidem, šlo by o rozklad právního státu v přímém přenosu.  Má-li kdokoliv poznatky o manipulaci trestních řízení ze strany státních orgánů, měl by iniciovat trestní stíhání osob, které do řízení zasahovaly."

Amnestie v tomto rozsahu bude mít zároveň závažné důsledky i pro poškozené. Eliška Wagnerová k tomu řekla: „Při úvahách o amnestii by měla být brána v potaz i otázka náhrady škody poškozeným, což je velmi významný statek, který by měl korigovat úvahu o rozsahu amnestie. Pod zorným úhlem právě důsledků pro poškozené vůbec nechápu politickou úvahu prezidenta, jakož i premiéra. V tomto světle se jeví rozsah amnestie jako skandální."

Ondřej Liška k tomu dále dodal: „To, že se osoby podezřelé z páchání i závažné trestné činnosti vyhnou pravomocnému rozsudku, je nejen demoralizující pro společnost, ale má i důsledky pro konkrétní poškozené. Fakt, že o jejich nárocích nebude kvůli zastavení trestního řízení již vůbec rozhodnuto, je opětovně poškozuje a dá jim bohužel zažít pocit deziluze a bezpráví. Nároky poškozených budou po nuceném zastavení trestního řízení většinou promlčeny a poškození se jich budou moci těžko domáhat. V případě, že by šli poškození cestou  občansko-právního sporu, je jejich šance mizivá či přinejmenším v nedohlednu. Z tohoto úhlu je amnestie křivdou a odepřením spravedlnosti bezbranným lidem, kteří byli poškozeni trestnou činností. A nyní jsou poškozeni podruhé."

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Vážený pane učiteli Rakušane, to myslíte jako vtip?

10:04 Mašek (ANO): Vážený pane učiteli Rakušane, to myslíte jako vtip?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministru Rakušanovi.