Liška (SZ): Nevrátíme-li řekám prostor, bude „Kalouskova stokoruna" jen slabou náplastí

27.07.2011 17:50

Povodňová vlna opadla. Je však jisté, že povodně se budou opakovat. Strana zelených se proto rozhodla představit pět základních principů, kterými by se měla česká povodňová politika dlouhodobě řídit, a které bude Strana zelených cíleně prosazovat. Respektování těchto principů umožní se na příští povodně lépe připravit. Podmínkou je, aby se jimi vláda začala seriózně zabývat.

Liška (SZ): Nevrátíme-li řekám prostor, bude „Kalouskova stokoruna" jen slabou náplastí

„Pokud nevrátíme řekám prostor, stane se „Kalouskova stokoruna" velmi slabou náplastí na budoucí vzniklé škody," říká předseda Strany zelených Ondřej Liška. „Proto je nutné, aby republika ihned zastavila prodej státní půdy tam, kde ji stát má méně než 5 %, a tuto rezervu ponechala na realizaci krajinářských opatření."

Podle zelených je třeba hledat řešení především v soustavě drobných celoplošných opatření. Je nutné více využívat nezastavěná území k zadržení povodní, propojit toky a nivy, připustit rozliv vod do těchto území a jejich využití k tomu uzpůsobit tak, aby zde nevznikaly škody. Dále je třeba zajistit státní pozemky na protipovodňovou ochranu, zakotvit protipovodňové plány jako povinnou součást územních plánů, posílit pravomoci a odpovědnost chráněných subjektů stejně jako dotace pro ozdravení naší krajiny.

Vedle pěti základních povodňových principů Strana zelených také navrhuje možnosti efektivního využití povodňové daně ministra Kalouska, u níž hrozí, že pouze zalepí další díry ve státním rozpočtu a postiženým povodněmi nijak nepomůže.

„Bylo by vhodné vytvořit fond, skrze něhož by plynula sociální pomoc lidem, jejichž obydlí byla poničena, či na úhradu škod vlastníkům a uživatelům pozemků, kteří umožnili, aby se na jejich plochy častěji rozlévaly povodně a tolik neškodily v níže zastavěných územích," doplňuje Ondřej Liška.

Alternativou by mohl být také státní příspěvek na vystěhování z lokality, která je opakovaně povodní postižena. Podle zelených je však nezbytné, aby se povodňovou politikou začala vláda vážně zabývat.

„Uvědomujeme si, že povodňová prevence je otázkou desítek let práce. V České republice existuje řada různých koncepcí protipovodňové ochrany, ovšem bez faktického naplnění. Vyzýváme proto vládu, aby ustoupila od svého laxního přístupu a situaci začala řešit systematicky," dodává člen předsednictva Strany zelených Ondřej Mirovský.


PĚT PRINCIPŮ PROTIPOVODŇOVÝCH OPATŘENÍ STRANY ZELENÝCH

1. DEJME PROSTOR ŘEKÁM
Je nutné snížit míru protipovodňové ochrany nezastavěných území a propojit toky a nivy. To znamená umožnit meandrování napřímených toků a častější rozlivy povodní do polí a lesů. Pokud tomu někdy brání nedostupné pozemky, hledejme cestu, jak je získat.

2. ZAJISTĚME STÁTNÍ POZEMKY NA PROTIPOVODŇOVOU OCHRANU
Je potřeba okamžitě zastavit prodej státní půdy v katastrech, kde ji stát má méně než 5 %, a tuto rezervu ponechat na realizaci takovýchto opatření. Prověřit potřeby a teprve poté rozhodnout o případném dalším prodeji. To měl stát udělat už dávno, protože o těchto potřebách se ví.

3. VYMEZUJME PROTIPOVODŇOVOU OCHRANU DŮSLEDNĚ I V ÚZEMNÍCH PLÁNECH
Chceme přírodě blízká protipovodňová opatření (rozlivy povodní do nezastavěných území + plochy pro stavby) zakotvit jako povinnou součást v územních plánech a veřejně prospěšnou stavbou či opatřením.

4. DELEGUJME VĚTŠÍ ZODPOVĚDNOST I PRAVOMOCI PRO CHRÁNĚNÉ SUBJEKTY
Je nezbytné změnit systém financování protipovodňových opatření, a to skrze finanční spoluúčast samospráv a chráněných subjektů a jejich spoluúčasti na rozhodování, stejně jako přenesení koncepčního řešení a financování protipovodňové ochrany na regionální úroveň.

5. VYUŽIJME EFEKTIVNĚ ZEMĚDĚLSKÉ A LESNICKÉ DOTACE
Je potřeba posílit úlohu zemědělských a lesnických dotací na ozdravení krajiny.

Čtěte také:
Hašek: Lhala nám vláda o povodňové dani?
Naštvaný Hašek. Vláda nás přehlíží, nejsme hned za Prahou

##PROFIL 198##

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zeleni.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Pirátský příběh nekončí, jedeme dál

22:21 Gregorová (Piráti): Pirátský příběh nekončí, jedeme dál

Komentář na facebookovém profilu k výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny