Mach (Svobodní): Korupce vyrůstá z dotací, zrušme je

17.05.2012 11:20

Strana svobodných občanů je přesvědčena, že dotace jsou zlo, jsou živnou půdou pro korupci, zvyšují byrokracii a jejich rozmach zastavuje hospodářský růst. Svobodní jsou pro kompletní zrušení dotací na krajské, obecní i státní úrovni.

Mach (Svobodní): Korupce vyrůstá z dotací, zrušme je
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Petr Mach

Obce a kraje se nemají pouštět do podnikání a pokřivovat trh tím, že jedné firmě dotace dají a jiné ne. To se týká i nemocnic, které mají mít standardní příjmy z tržeb od zákazníků či jejich pojišťoven a ne dotace rozdělované na základě libovůle politiků.

Svobodní prosazují, aby se kraje a obce spoléhaly především na své vlastní daňové příjmy, místo aby všechny daně vybíral stát a jejich část pak byla přes Brusel a ministerstva přerozdělována formou nespravedlivých dotací. Svobodní např. prosazuji, aby daň z příjmů právnických osob byla podobně jako ve Švýcarsku rozdělena na státní a krajskou sazbu. Státní odvod ze mzdy placený dnes ve výši 6,5 % by se zas transformoval na obecní daň z příjmu. Kraje i obce by měly právo vlastní sazbu snižovat a byly by vystaveny vzájemné daňové konkurenci. Kraje a obce by se zodpovídaly svým voličům, pokud jde o výši zdanění ve prospěch kraje a obce.

Pokud by nad rámec vlastních daní měly obce a kraje doplňkové příjmy ze státního rozpočtu, musí být rozdělovány na základě objektivních a férových kritérií, jako je počet obyvatel či rozloha, a ne podle principu "tomu dáme, tomu ne".

Kandidáti Svobodných budou hájit tyto principy v podzimních krajských volbách.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Mach

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

22:21 Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

Evropský parlament dnes přivítal na plénu prezidentku Moldavské republiky, Maiu Sandu, a také uznal …