Mana (ČSSD): O vynucené úctě a politické zbabělosti

07.10.2012 13:05 | Zprávy

Absence spontánniho společenského souhlasu, ne-li přímo společenského nadšení, pro myšlenku pojmenovat významné národní letiště po politikovi je hlavním rysem dnešního aktu pojmenování pražského letiště po Vaclavu Havlovi.

Mana (ČSSD): O vynucené úctě a politické zbabělosti
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Z tohoto hlediska je srovnání s letišti Charles De Gaulle nebo J.F. Kennedy zcela nepatřičné a vyjadřuje pouze zbožné přání několika jedinců.

K hodnocení všech životních rolí Václava Havla se bude zcela jistě vracet nejenom naše, ale i budoucí generace. Pro mne osobně byl Václav Havel president a jako presidenta jsem jej vždy respektoval. Myslím si totiž, že respekt k funkci presidenta prostě patří a že je pro společnost škodlivé, pokud nedokáže respektovat autority.

Respekt však nelze v žádném případě zaměňovat za úctu. A úctu společnosti nikdo nezíská automaticky přijetím politické funkce. Dokonce si myslím, že sám Václav Havel by o tuto formu uctívání jeho osoby nestál. Způsob, který zvolilo několik jednotlivců z okruhu jeho přátel a který nakonec podpořila i současná vláda, připomíná bohužel více období před rokem 1989, než uváděné příklady z Francie a Spojených států.

Jedno praktické poučení z dnešního ceremoniálu na pražském letišti si přece jenom odnáším. Většina dnešních tzv. politických elit tento akt ignorovala. A to nejenom osobní nepřítomností na letišti, ale především mlčením k rozporuplným názorům veřejnosti na nové pojmenování letiště. Je vidět, že současní politici jsou na tom s odvahou skutečně špatně. Vyjádřit se k drobnosti typu název pražského letiště v situaci, kdy názor veřejnosti není jednoznačně "pro", jim nejspíš připadá nebezpéčné. Obzvláště pak před volbami.

Závěrem mne napadá pouze jedna otázka: "Mohou zbabělí politici rozhodovat dobře o osudu deseti miliónů občanů?"

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…