Marková (KSČM): Dvousložkové pojištění - lepší péče, nebo protiústavní podvod?

05.02.2013 15:37 | Zprávy
autor: kscm.cz

Vyjádření poslankyně a stínové ministryně KSČM pro resort zdravotnictví Soni Markové k záměru ministra Hegera zavést tzv. dvousložkové zdravotní pojištění.

Marková (KSČM): Dvousložkové pojištění - lepší péče, nebo protiústavní podvod?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soňa Marková

Ministr zdravotnictví Heger se přes odpor většiny občanů České republiky rozhodl i nadále experimentovat na pacientech a hazardovat s jejich zdravím i životy. Chystaný zákon o zdravotních pojišťovnách neprošel legislativní radou vlády, a tak mají být změny platné od roku 2014 „protlačeny“ cestou dílčích novel. Co se tedy vlastně skrývá za trochu tajemným pojmem dvousložkové zdravotní pojištění, od kterého si ministerstvo slibuje, že vybere tolik, kolik lidé za zdravotní péči spotřebují? Zjednodušeně řečeno to znamená, že první fixní část by se i nadále strhávala lidem z platu, tu druhou by si lidé platili sami a její výši by si každý rok určovaly zdravotní pojišťovny podle toho, kolik peněz na pokrytí zdravotní péče svých pojištěnců potřebují. Prý si tak pojišťovny konečně budou konkurovat a začnou bojovat o klienty. Místo zavedení jedné zdravotní pojišťovny, která by spravovala solidární finance a zabezpečovala potřebnou kvalitní zdravotní péči pro všechny občany bez rozdílu - „nemoc si totiž nevybírá“ - navrhuje pan ministr „lítý“ konkurenční boj o bohatého zdravého a nenákladného klienta. Co bude s těmi chronicky nemocnými, zdravotně postiženými a nízko příjmovými, o které nebude mezi pojišťovnami zájem, to už nám pan Heger nesdělil.

Pravice dlouhodobě a systematicky „tuneluje“ veřejné finanční prostředky plynoucí do zdravotnictví nesmyslným zvyšováním DPH, nenavyšováním plateb za tzv. státní pojištěnce, zavedením stropů na pojistné pro nejbohatší a programově vytváří nedostatek potřebných peněz na nutnou péči. Pokračuje ve „vysávání“ hubených peněženek pacientů, které začalo zavedením tzv. regulačních poplatků a nadstandardů, zvyšováním cen léků a jejich vyřazováním z úhrad.

Díky úsilí pravicových vládních koalic jsou lidé čím dál více rozdělováni na bohaté vyvolené a chudé pacienty II. kategorie. Problém zdánlivého nedostatku finančních prostředků je tak řešen, nejen podle mého názoru, protiústavní cestou. Případné špatné hospodaření pojišťoven, které získají neomezenou moc nad pacienty i zdravotnickými zařízeními (volnější smluvní politikou), tak bude navíc sanováno samotnými pojištěnci!

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

13:12 Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…