Marková (KSČM): Hlavním cílem změn ve zdravotnictví je získat více peněz od pacientů

13.04.2012 7:21

Podle nejnověji zveřejněného průzkumu se dvě třetiny lidí domnívají, že nové reformní zdravotnické zákony nepřinesou lepší zdravotní péči. Jejich hlavním cílem je totiž získat více finančních prostředků od pacientů.

Marková (KSČM): Hlavním cílem změn ve zdravotnictví je získat více peněz od pacientů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ordinace vybavená přístroji. Ilustrační foto

Poté, co vloni vládní koalice silou a přes zásadní odpor nejen KSČM protlačila svoji nepromyšlenou a asociální první část zdravotnických reforem, se nyní v plné nahotě ukazuje, že výhrady odborné i laické veřejnosti byly více než oprávněné.

Již od prosince 2011 si tak pacienti začali připlácet na jeden den v nemocnici místo 60 celých sto korun bez jakéhokoli omezení délky pobytu, jak je běžné např. v sousedním Německu nebo Rakousku. Od stejného data byla také zpřísněna pravidla pro přestup k jiné zdravotní pojišťovně. Nově tedy může zájemce o přestup k 1.1.2013 podat žádost do konce června 2012. Je ovšem tristní, že v současné době Senát projednává novelu zákona předloženou senátory za ODS, TOP 09 a VV, která vrací původní možnost přestupu k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí!

Od 1.1. 2012 pokračuje intenzivní „vytahování peněz“ z již tak hubených peněženek těch, kteří zdravotní péči skutečně potřebují. Ti si zaplatí za léky do 50 Kč, doplňkové a podpůrné přípravky plnou cenu. Z úhrad bylo totiž vyřazeno kolem 1300 tzv. levných přípravků. Stát tedy na úkor především důchodců ušetří jednu miliardu korun. K tomu se pomalu, ale jistě rozjíždí další „skvělá“ novinka v podobě tzv. nadstandardu. Bez jasného stanovení, na co má vlastně pacient nárok z povinného veřejného zdravotního pojištění, si jednotlivá zdravotnická zařízení sepsala své nabídky na „lepší“ sádry, oční čočky a některá očkování.

Zřejmě jen kvůli obavě z možného rozsudku Ústavního soudu se ministerstvo zdravotnictví neodhodlalo svůj „seznam pro bohaté“ zatím dále rozšiřovat. Podle názoru KSČM by se nadstandard neměl týkat potřebné zdravotní péče, ale pouze luxusních služeb.

Od dubna 2012 nabyly účinnosti tři klíčové reformní zákony o zdravotnických službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě, které fakticky nahradily zákon o péči o zdraví lidu a byla jimi změněna sama filosofie poskytování zdravotní péče tak, jak to je dosud zakotveno v článku 31. Listiny základních práv a svobod, která je součástí naší Ústavy. Z péče se staly služby a z pacienta klient, kterému jsou tyto služby poskytovány (za úplatu?). I když ministr Heger hovoří o změnách k lepšímu především pro pacienty, oni sami a také lékaři se obávají nejen právní nejistoty v důsledku nejasného výkladu řady ustanovení těchto právnických i věcných paskvilů. K novinkám nejvíce kontroverzním patří zavedení nesmyslného souhlasu obou rodičů s operací či náročnou léčbou dítěte. V České republice, kde se rozvádí více než polovina manželství a většinou ne zrovna v dobrém, se tak nejen výrazně komplikuje život tisíců rodičů, ale může dojít i k ohrožení zdraví a životů dětských pacientů. Je nepochopitelné, že ministr zdravotnictví – po vlně oprávněné kritiky - nepřistoupil okamžitě aspoň k jasnému pokynu pro lékaře, jak s tímto  absurdním ustanovením v zákoně nakládat. Za jednu z mála prospěšných změn považuji úhradu očkování proti rakovině děložního čípku pro třináctileté dívky ze zdravotního pojištění a zavedení „institutu dříve vysloveného přání“ pro těžce nemocné pacienty, pokud o sobě již nebudou moci rozhodovat. Omezení na pět let ale poněkud snižuje význam tohoto potřebného ustanovení. Co však rozhodně není možné schvalovat, je prodloužení dojezdové doby sanitek z 15 na 20 minut. Rozporuplně se jeví i možnost neposkytnutí pomoci, jestliže je sám záchranář v ohrožení života.

I ostatní zdravotníci projevují nespokojenost s novými zákony, protože jsou nově stanoveny výrazné pokuty za porušení práv pacientů, ovšem i za drobná administrativní pochybení, např. při nesprávném označení ordinace, nepuštění návštěvy k pacientovi nebo neumožnění přítomnosti vodícího psa ve zdravotnických zařízeních. Také nově zřizované národní registry zdravotnických pracovníků a poskytovatelů zdravotní péče vzbuzují obavy o zabezpečení citlivých dat. Ministerstvo zdravotnictví zatím nezodpovědělo otázky, kdo vlastně a jakým způsobem bude moci do těchto registrů nahlížet. Pacient rovněž dostal v případě operace právo na druhý názor, tedy na názor druhého odborníka a také na to, aby zpráva o jeho zdravotním stavu byla předána jeho praktickému lékaři. Není však stanoveno, kdo to vše uhradí.

Shrnuto a podtrženo. Ve zdravotnické reformě převažují nedomyšlená a asociální opatření, která neprospívají pacientům, zdravotnickým pracovníkům ani poskytovatelům zdravotní péče. Další důvod k tomu, aby koaliční pravicové seskupení ODS, TOP 09 a VV konečně zmizelo v propadlišti dějin a přestalo ohrožovat zdraví i životy občanů České republiky.

Mgr. Soňa Marková, poslankyně Parlamentu ČR a stínová ministryně pro resort zdravotnictví   

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bauer (ODS): Důchodová reforma se nedá řešit pozměňovákama

12:31 Bauer (ODS): Důchodová reforma se nedá řešit pozměňovákama

Projev na 115. schůzi Poslanecké sněmovny 30. července k návrhu na změnu zákona o důchodovém pojiště…