Matušovská (KSČM): Prezidentovo veto horního zákona má opodstatnění

22.11.2012 5:43 | Zprávy
autor: kscm.cz

K mému překvapení pan prezident Klaus vetoval novelu horního zákona.

Matušovská (KSČM): Prezidentovo veto horního zákona má opodstatnění
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Jako vysvětlení poskytl podobné argumenty jako poslanci, kteří k této novele vystoupili na půdě Poslanecké sněmovny. Jsem ráda, že si pan prezident Václav Klaus uvědomuje, že stát je vlastníkem vyhrazených nerostů, které tvoří výhradní ložiska, a že se nejedná jen o uhlí, ale také o drahé kovy, drahé kameny atd., které jsou strategické pro stát.

Hlavní důsledek přijetí tohoto vládního návrhu je, že se stát vzdává svého vlivu v oblastech nutných ke krytí životně důležitých společenských potřeb, včetně zajištění bezpečnosti dodávek energie pro občany. Oslabuje se možnost naplňovat vlastní smysl horního zákona, ochranu a využití nerostného bohatství.

Dále bych ráda připomněla, jaká je praxe vyvlastnění ve světě. Možnost vyvlastnění pozemků s ložisky vyhrazených surovin je ve vyspělých státech standardní. Je to zcela demokratický postup a žádný přežitek minulosti, jak se nám snaží vláda namluvit. Takto to funguje například v Německu, Velké Británii i ve Spojených státech, že v zájmu hornické činnosti občas musí jedinec ustoupit zájmům většiny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Debata o veřejnoprávních médiích se opět vyhrocuje

9:03 Lachnit (ANO): Debata o veřejnoprávních médiích se opět vyhrocuje

V Česku máme zvláštní talent: dokážeme z úplně obyčejné věci udělat národní tragédii.