Ministr Pospíšil podpořil protest proti pronásledování advokátů

26.08.2011 11:05

Ministr Jiří Pospíšil připojil svůj podpis pod dopis, v němž evropští ministři spravedlnosti vyjadřují znepokojení nad pokračujícími případy pronásledování a perzekucí právníků v Bělorusku. Signatáři dopisu odsoudili odebrání licencí několika běloruským advokátům, kteří hájili účastníky protirežimních demonstrací.

Ministr Pospíšil podpořil protest proti pronásledování advokátů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

Dopis, který 19. srpna předal britský velvyslanec běloruskému ministrovi spravedlnosti, podepsali vedle ministrů Velké Británie a České republiky rovněž ministři Bulharska, Dánska, Finska, Maďarska, Nizozemí, Polska, Rumunska, Slovenska a Švédska.

Signatáři dopisu vyzvali běloruské úřady k tomu, aby advokáti v Bělorusku mohli vykonávat své profesní funkce beze strachu z odplaty či postihů, jakými jsou například disciplinární sankce. Reagovali tak na nedávný případ, kdy na návrh běloruského ministerstva spravedlnosti přišla o licenci pětice advokátů, přičemž čtyři z těchto právníků hájili osoby obviněné v souvislosti s protesty po prosincových prezidentských volbách. „Výše jmenovaní byli zbaveni licencí způsobem, který považujeme za záměrné bránění spravedlivému procesu ze strany vlády," stojí v dopise.

Ministři požadují, aby byly pětici advokátů navráceny jejich licence. Dále poukazují na to, že advokáti se nemohli scházet se svými klienty bez přítomnosti třetích osob, neobdrželi kopie významných procesních dokumentů a nebyli informováni o tom, že jejich klienti byli přemístěni do jiné věznice.

Evropští ministři spravedlnosti jsou znepokojeni rovněž zavedením mimořádných kvalifikačních zkoušek pro advokáty, kteří své licence získali již v minulosti a kteří jsou členy běloruských advokátních komor. Zkoušky vyhodnocují i ministerští úředníci, čímž se zvyšuje riziko, že hodnocení nebude nestranné. Dalším právníkům tak hrozí, že budou zbaveni možnosti vykonávat svou profesi z politických důvodů, i když formálně splňují veškeré náležitosti nutné pro výkon profese advokáta.

Dále čtěte:
Pospíšil chce zrychlit exekuce. Peake je proti
Pospíšile, odstupte kvůli kauze Čunek, vyzývá John Bok

##PROFIL 232##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ministerstvo spravedlnosti
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Balcarová (Piráti): Zrychlení výstavby, nebo poškození životního prostředí a veřejných zájmů?

22:38 Balcarová (Piráti): Zrychlení výstavby, nebo poškození životního prostředí a veřejných zájmů?

Jakožto předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí jsem za spolupráce senátorky Jitky Seitl…