Musílek (SBB): Dnešní vývoj v Evropě dává M. Thatcherové plně za pravdu

10.04.2013 4:30

Vzpomínka na Margaret Thatcherovou.

Musílek (SBB): Dnešní vývoj v Evropě dává M. Thatcherové plně za pravdu
Foto: Margaret Thatcher Foundation
Popisek: Margaret Thatcherová

Bývalá britská premiérka a předsedkyně Konzervativní strany byla mimořádnou osobností  posledních dvou dekád 20. století. Spolu s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem změnili svět a vrátili pojmům svoboda, demokracie, tržní hospodářství a kapitalismus svůj původní ničím nezatemněný význam. Řekli jasné ne socialistickým experimentům a sociálnímu inženýrství. Kolektivní nezodpovědnost nahradili individuální zodpovědností. Skončili s neplodnou politikou ústupků a vyjednávání s komunistickými a dalšími totalitními režimy a razantně se jim postavili.

Margaret Thatcherová navrátila Velké Británii postavení důležitého hráče na mapě světové politiky a ekonomiky. Neváhala privatizovat předchozími vládami postátněné podniky, protože věděla, že stát má být silný jenom v těch činnostech, kde je nezastupitelný. Neváhala zlomit obrovskou moc odborů, protože věděla, že jsou brzdou nezbytného rozvoje privátního sektoru a prosperity. Neváhala zásadně reformovat sociální systém, protože věděla že stát blahobytu vede ke stagnaci a dusí přirozenou aktivitu lidí. 
 
Měla velmi kritický vztah k vývoji v evropských institucích. Evropskou integraci vždy chápala jako postupné vytváření zóny volného obchodu. Jakékoli snahy o ukrajování pravomocí jednotlivých členských států na úkor bruselské byrokracie vždy rezolutně odmítala a hlasitě před nimi varovala. Dnešní vývoj v Evropské unii ji plně dává za pravdu.
 
Autor těchto řádků měl to štěstí, že se s baronkou Thatcherovou dvakrát setkal, v obou případech to bylo v 90-tých letech na kongresech britské Konzervativní strany. Byla to nezapomenutelná setkání s nesmírně milou, přátelskou a zvídavou dámou, která ve Vás okamžitě vyvolala pocit, že jste dlouholetí známí. Byla to částečně pravda, já jsem ji opravdu znal dlouho, ale ona mě jenom pár minut.
 
Margaret Thatcherová dnes zemřela. Její politický odkaz zemřít nesmí, protože s ním by zemřela svoboda, parlamentní demokracie, tržní ekonomika a státní suverenita. Se smrtí Margaret Thatcherové se smířit musíme. Devastaci hodnot, které zastávala, musíme stůj co stůj zabránit.  
 
JUDr. Václav Musílek
místopředseda Suverenity (SBB)   

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Suverenita - blok Jany Bobošíkové

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Majerová Zahradníková (TSS): Jak Česká televize pokřivuje předvolební soutěž

10:07 Majerová Zahradníková (TSS): Jak Česká televize pokřivuje předvolební soutěž

Komentář na facebookovém profilu k diskriminaci koalice Českou televizí