Nekompromisní starosta Nového Bydžova: Cukrování života cikánů bylo dost

28.11.2010 15:31

Prohlášení starosty Nového Bydžova Pavla Loudy.

Nekompromisní starosta Nového Bydžova: Cukrování života cikánů bylo dost
reklama

Poslední kapka nenávisti občanů k cikánům přetekla. V minulých dnech byla v Novém Bydžově znásilněna dívka cikány při cestě od autobusu, a to v centru města. Rodina trpí, hlavní aktér je ve vazbě, ti, kteří přihlíželi na svobodě. Občané iniciovali petici směřovanou k představitelům města, která žádá o radikální řešení cikánské problematiky ve městě. Sběr podpisů probíhá, rozhořčení lidí a podpora postižené rodině hýbe celým městem, napříč věkovými skupinami. Počet Romů narostl za posledních pět let na 5%, roztahují se ve městě, otravují, kradou, znásilňují. Čas, kdy slušný občan pracuje, cikáni tráví rozvalení na lavičkách na náměstí a spokojeně klábosí.

SLEDUJEME téma Romové v Bydžově

Město hloubkovým šetřením zjistilo, že třetina cikánů nemá ve městě trvalý pobyt, přesto tady čerpá veřejné služby. Bydlí v soukromých objektech. Každý z nich byl prověřen a byla zjištěna skutečnost, které se ani nechce věřit. Majitelé vysoké příjmy z nelegálních nájmů nedaní a je to vlastně zbytečné, neboť na většinu dotčených nemovitostí je uvalená exekuce. Občané žádají represe.

Město v posledních 7 letech značně posílilo aktivity sociální integrace, zavedlo terénní práci, rok funguje nízkoprahové centrum pro děti a mládež, každoročně je zaměstnáno 20 cikánů na veřejně prospěšné práce, ačkoli jejich pracovní morálka je ubohá, sociální odbor organizuje veřejnou službu pro osoby závislé na dávkách hmotné nouze, realizoval se programy pracovní integrace a podpory zaměstnanosti. Ročně město do romské integrace vráží nemalé peníze z nejrůznějších dotací.

Všechny tyto aktivity občané odsuzují, nechtějí je, chtějí, aby cikáni zmizeli. Ale jak? Město má svázané ruce zejména státní legislativou, která neumožňuje radikální opatření tak, aby mu nehrozili žaloby za diskriminaci. Město se má starat o blaho svých občanů, ale jak může, když nesmí zakročit proti těm, kteří ničí všechny pokusy spokojenost občanů naplnit? Český stát nemá chuť řešit situaci jako Francie, nemá ponětí co se děje. Je nutné nechat se okrást znásilnit či zavraždit, aby příslušné orgány vůbec zareagovali. Ochrana policie neexistuje. Marketingové heslo „pomáhat a chránit" je ve světle současných skutečností směšné, není naplňováno. V Novém Bydžově slouží muži Policie ČR ve dvou. Pokud jsou vyjetí mimo město, neboť jejich správní území je širší, je město bez ochrany a cikáni vesele řádí, řvou, vyhrožují, ohrožují noži, kradou, znásilňují. Průběžná kontrola města je omezená do výše limitu na pohonné hmoty. Pokud je v měsíci vyčerpán, hlídka už jezdit nemůže. Na benzín do policejních aut není, neboť stát vráží miliardy korun do takzvané integrace, která ani po letech výsledky nemá a mít nemůže. A slušný občan novobydžovský se bojí, nemá zastání, nemá ochranu a obrací se s žádostí o řešení , o vymístění cikánů, na město. To ale nemá zákonnou oporu v tom, aby zabránilo stěhování cikánů do města, neboť díky členství v Evropské unii neexistuje ochrana hranic, v Evropě se každý může pohybovat, jak chce. Mezi obcemi v rámci republiky také, město nemá pravomoc pobyty povolovat či zakazovat.

Zástupci města se v únoru tohoto roku zúčastnili jednání na Radě vlády pro záležitosti romské komunity, kde žádali podporu a řešení. Odjeli jak zpráskaní psi, celé jednání se změnilo ve vyšetřování před kolegiem 40 lidí a dotazování ne nepodobné soudnímu. A výsledek? Máme dbát na to, aby se cikánům neubližovalo, máme zajistit, aby jich bylo ve všech školách stejně, aby chudáci nebyli jen ve škole v Palackého. Máme zajistit, aby terénní sociální pracovník nebyl zaměstnancem města, protože´je-li jím, málo dbá na práva cikánů. Takový je postoj státu, ale město to vzdát nemůže a nesmí.

Takže následuje řada opatření, neboť cukrování života cikánům už bylo dost. Potrvají sice výše zmíněná sociální opatření podporující integraci, ale budou zahájena i další, méně příjemná.

- Město zvýší počet svých strážníků o dva v roce 2011, tak aby byly posíleny hlídky ve městě

- Městská policie dostane auto, aby stihla dozorovat více míst ve městě

- Městská police dostane služebního psa s výcvikem

- Přímé řízení policie převezme starosta s okamžitou platností a zvýší efektivitu výkonu

- Město zahájí jednání se Svazem měst a obcí ve věci zákonného tlaku na zastavení toku peněz plynoucí do takzvané romské integrace

- Město podá stížnost k soudu a ombudsmanovi ve věci snížení rozpočtu Policie České republiky a nedostatečné ochraně obyvatelstva, tak jak to deklaruje ústavní zákon č.2/1993 Sb. Listina práv a svobod v článcích 3, 7 a 10 a zákon č. 283/1991 Sb. §2, odst.1

- Omezíme zneužívání veřejně prospěšných prací cikány

- Město zahájí razie pro hernách a barech, kdokoli bude přistižen u automatu a je na dávce hmotné nouze, bude mu dávka neprodleně odejmuta navzdory očekávaným soudním procesům v této věci

- Město zjistí více kontrol cizinecké policie a zlepšení spolupráce s Policií České republiky

- Město bude usilovat o získání mobilního kamerového systému

Ing. Pavel Louda a Ing. Daniela Lusková

Více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: novybydzov.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09). Nám s Magistrátem došla trpělivost už dávno

22:33 Kolář (TOP 09). Nám s Magistrátem došla trpělivost už dávno

Komentář na facebookovém profilu k dopravní situaci na Praze 6.