ODS: Sociální demokracie a komunisté si mohou za kauzu Rath sami

8. 6. 2012 21:41

Středočeští krajští zastupitelé z ODS odmítají snahu sociálních demokratů a komunistů zbavit se odpovědnosti za kauzu Rath.

ODS: Sociální demokracie a komunisté si mohou za kauzu Rath sami
Foto: hns
Popisek: David Rath v cele, fotokoláž
reklama

Opoziční ODS po celou dobu Rathova působení nepřetržitě upozorňovala na porušování jednacího řádu, zákonů a předpisů i na podezřelá výběrová řízení, nejasné zakázky i nehospodárné vynakládání veřejných prostředků. Koalice ČSSD a KSČM však byla k takovým informacím hluchá a opozici vždy umlčela.
"Rozhodně odmítáme současné řeči sociálních demokratů a komunistů o tom, že je třeba převzít společnou odpovědnost koalice a opozice za selhání v kauze bývalého hejtmana Ratha, tak, jak se věc nyní snaží prezentovat v médiích pan Chládek,“ uvedl krajský zastupitel a mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati a dodal: „My jsme je celou dobu upozorňovali, a máme na to důkazy, na všechny nesrovnalosti, podezřelé zakázky a výdaje i na porušování předpisů a zákonů, a nikdy nám nevěnovali sluchu. Máslo na hlavě mají oni, ne my."

Podle Nwelatiho se občanští demokraté pokoušeli dosáhnout nápravy všemi možnými způsoby, ať už přímo na jednáních zastupitelstva, prostřednictvím předsedkyně Kontrolního výboru, přímými apely a dopisy klubu zastupitelů, kterými oslovovali hejtmana i další členy rady, a nakonec i stížnostmi na ministerstvu vnitra a podáním trestního oznámení. "Při projednávání sporných záležitostí v zastupitelstvu byla praxe sociálních demokratů obvykle taková, že v okamžiku, kdy se chtěli vyhnout podrobnějšímu rozboru věci, vstal někdo z komunistických či sociálně demokratických zastupitelů a navrhl ukončení diskuze, což si vzápětí společně "demokraticky" odhlasovali a opozice byla umlčená a naprosto bezmocná," řekl Nwelati. Upozornil také na to, že stejným způsobem komunisté se sociálními demokraty schválili v rozporu se zákonem zpětně Rathův podpis smlouvy o odloženém financování výstavby pavilonu v mladoboleslavské nemocnici za čtyři sta padesát milionů nebo zrušili zasedání zastupitelstva k rušení autobusových spojů, ještě než začalo, neschválením programu.

"Práce v Kontrolním výboru, to byl nepřetržitý boj s překážkami ze strany vedení kraje. Není pravdou, že by ochotně poskytovali Kontrolnímu výboru všechny podklady, jak se nyní snaží tvrdit, spíše naopak. Velice rychle našli slabiny v zákonu o krajích a dovedli je využít na sto procent," uvedla krajská zastupitelka a předsedkyně Kontrolního výboru Dagmar Nohýnková. Vysvětlila, že hejtman i další oslovení zásadně využívali třicetidenní lhůty až do posledního okamžiku jejího uplynutí, nezřídka pak následovala vágní, nic neříkající odpověď nebo odkaz na někoho jiného, načež znovu třicet dní čekací lhůty a tak dále. Tímto způsobem vedení kraje zdržovalo a brzdilo práci Kontrolního výboru, nehledě na to, že na řadu nepříjemných dotazů hejtman nebo dotyční členové rady či krajští úředníci neodpověděli vůbec. "Setkali jsme se i s takovými případy, kdy nám někteří úředníci, samozřejmě neoficiálně, sdělili, že mají ze strany vedení kraje zákaz některé informace Kontrolnímu výboru poskytnout. Kromě toho nezapomínejte, že v jedenáctičlenném výboru jsme měli jen tři hlasy, takže kontroverzní návrhy usnesení neměly šanci Výborem projít," dodala Nohýnková. Tyto sporné případy pak předkládali občanští demokraté prostřednictvím zastupitelstva, ovšem marně. Sociální demokraté a komunisti je vždy dokázali společným hlasováním smést ze stolu. Zastupitelé za ODS jsou ochotni poskytnout komukoli celé hodiny záznamů ze zasedání zastupitelstva, kde jsou jejich protesty a následná společná koaliční "hluchota" ČSSD a KSČM přesně zdokumentovány.

"Stejně tak jsme po celou dobu prostřednictvím médií upozorňovali veřejnost na to, co sociálnědemokratické vedení s podporou komunistů ve Středočeském kraji páchá. Kdo z novinářů region sledoval, dobře ví, že jsme k tomu uspořádali řadu tiskových konferencí a vydali desítky tiskových zpráv a prohlášení. To, že nám zastupitelé z řad sociální demokracie a komunistů po celou nevěnovali sluchu, a nechali věci dojít tak daleko, to si teď musí se svým svědomím a s veřejností vyřídit sami. Nás ať z toho vynechají," dodal Nwelati.

Některé příklady "spolupráce" vedení kraje s kontrolním výborem

Počátek vlády sociální demokracie - rada si odhlasovala stálé hosty na jednání Rady kraje, tedy Richarda Dolejše, který nebyl ani krajským zastupitelem, a zástupce KSČM. Předsedkyně KV upozornila dopisem ředitele odboru legislativního a právního, že pojem stálí hosté na jednání Rady kraje zákon o krajích nezná a umožňuje přizvat hosty jen k určeným bodům, jinak je jednání ze zákona neveřejné. Vyzvala ředitele odboru legislativního a právního k nápravě. Odpověď nikdy neobdržela.

prosinec 2009 - podnět na Ministerstvo vnitra - žádost o přezkum zákonnosti usnesení. MV konstatovalo, že je v rozporu, ale zákon o krajích je tak nedokonalý, že platnost usnesení nelze pozastavit.

19. 1. 2010 - předsedkyně KV požádala dopisem vedoucí odd. komunikace s veřejností Maschekovou o sdělení uzávěrek Středočeských listů (placená inzerce kraje) a Středočeského magazínu, a jména pracovníka, na kterého se může obrátit se žádostí o zveřejnění příspěvku. Ta jí po třiceti dnech odpověděla, že se musí obrátit na hejtmana.

26. 2. 2010 se předsedkyně KV dopisem obrátila na hetjmana

26. 3. hejtman sdělil, že Středočeský magazín není politická tiskovina a termín uzávěrek že sdělit nemůže. V srpnu 2010 (po 3/4 roku!) předsedkyni KV nabídlo odd. komunikace prostor v magazínu, pokud poskytne rozhovor jimi poslanému novináři, jinak ne. To odmítla.

29. 7. 2010 - Předsedkyně KV požádala hejtmana o doložení faktur za nákup vybavení kanceláře hejtmana. 30. 8. dostala odpověď, že materiály může mít k dispozici pouze v sekretariátu hejtmana a má sdělit termín, kdy přijde. 2. 9. jí mailem sekretariát sdělil, že faktury si může prohlédnout druhý den v pátek od 12.00 hod. Celou dobu byla pod dohledem hlídačky a měla zákaz cokoli kopírovat.

září 2010 - v rozpočtu náměstka hejtmana Chládka se "odněkud" vynořilo 22 127 000 korun na metodickou a publikační činnost. Předsedkyně Kontrolního výboru jej na zastupitelstvu vyzvala, aby vysvětlil, odkud a na co tyto peníze jsou. Odpověď nedostala. Znovu požádala náměstka Chládka 6. 6. 2011 při projednávání závěrečného účtu tohoto rozpočtu, kde z důvodové zprávy vyplynulo, že peníze byly nakonec použity na úplně jiný účel, aby doložil podrobné čerpání položky rozepsané podle akcí. Odpověď dodnes neobdržela.

30. 10. 2011 - podána stížnost na Ministerstvo vnitra na neustálé omezování a porušování práv zastupitelů a občanů Středočeského kraje a neposkytování informací podle zákona. MV uznalo oprávněnost stížnosti, porušení jednacího řádu, ale zároveň oznámilo, že podle zákona do věci nemůže zasahovat a věc má řešit zastupitelstvo, které má učinit kroky k nápravě. Výsledek MV posílá kraji, takže o tom minimálně rada věděla. Sociální demokraté s komunisty společně věc smetli ze stolu (9. 1. 2012) a bylo to vyřešené. Uzavřený kruh, zákon je slabý a umožňuje lidem bez skrupulí dělat si prakticky co chtějí. Možná pan senátor Chládek a pan poslanec Rath mohli iniciovat v parlamentu změnu legislativy, když zjistili nedokonalost zákona?

1. 11. 2011 - Předsedkyně Kontrolního výboru vyzvala dopisem hejtmana Ratha, aby doložil:
1. hospodaření tří rozpočtových organizací kraje
2. podrobný rozpis položek čerpání jedné kapitoly
3. písemné právní stanovisko k existenci Krajské nemocnice Středočeského kraje

Odpověď dodnes neobdržela.

prosinec 2011 - Krajská nemocnice Středočeského kraje - po opakovaných výzvách KV (prosinec 2011), a to i na veřejném zasedání zastupitelstva, k podání informací o Krajské nemocnici SČ kraje, informace nebyly poskytnuty. Předsedkyně KV podala stížnost u ředitele KÚ, který se písemně omluvil, že nedošlo k úmyslnému zdržení informací. Podle neoficiálních informací byla požadovaná zpráva hotova  už za týden po odeslání žádosti KV, ale vedení kraje ji zakázalo Kontrolnímu výboru předat. Nepřímo o tom svědčí i to, že když nakonec informaci KV obdržel, byla s datem asi týden po datu původní žádosti o podání informace.

Odložené financování výstavby pavilonu mladoboleslavské nemocnice - David Rath podepsal smlouvu na 450 milionů, k čemuž bez schválení zastupitelstva neměl oprávnění. Klub zastupitelů ODS podal státnímu zastupitelství trestní oznámení. Sociálně demokratičtí a komunističtí krajští zastupitelé dodatečně schválili hejtmanův podpis smlouvy a tím přikryli jeho nezákonné jednání. Následně státní zastupitelstvo konstatovalo, že je vše v pořádku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ODS
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: OSN přehodnotila přístup ke konopí, cesta k racionální regulaci ale bude ještě dlouhá

22:48 Piráti: OSN přehodnotila přístup ke konopí, cesta k racionální regulaci ale bude ještě dlouhá

Komise OSN pro omamné látky středečním hlasováním schválila odstranění konopí ze Seznamu IV Jednotné…