ODS: Umírá Ústav pro studium totalitních režimů?

25.04.2013 16:16

Odborníci z řad historiků či archivářů se ve středu sešli na půdě Senátu, aby přispěli do veřejné diskuze na téma Umírá Ústav pro studium totalitních režimů?, kterou uspořádal senátorský klub ODS.

ODS: Umírá Ústav pro studium totalitních režimů?
Foto: red
Popisek: Logo ODS
reklama

"Naším cílem je dát prostor zejména těm, kteří se ústavem odborně dlouhodobě zabývají," uvedl senátor ODS Miloš Vystrčil důvod, proč se senátoři z řad občanských demokratů rozhodli poskytnout prostor pro nezávislou debatu a vynést na světlo podrobnosti ohledně kritiky dosavadní činnosti ÚSTR. Kvůli té došlo v nedávné době k výměně vedení, iniciované současnou radou ústavu, již na konci loňského roku jmenoval levicový Senát.

Hlavním účelem středečního setkání bylo dojít k závěru, zda byly tyto kroky nezbytné. "Máme obavy, aby nebyla poškozena pověst ústavu jako takového," vysvětlil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.
 
Vedle nezávislých odborníků obdrželi pozvání také současní i bývalí členové rady ÚSTR včetně nedávno dosazené ředitelky Pavly Foglové. Zatímco zájem diskutovat ze strany expertů byl velký, Foglová nabídku otevřené debaty ignorovala. Pozvání na seminář odmítla s odůvodněním, že akci pokládá za zpolitizovanou, přestože seminář byl koncipován tak, aby umožnil promluvit právě odborníkům mimo politickou sféru.
 
"Jako člověk ve funkci, od které se žádá naprostá nepolitičnost, musím odmítnout účast na akci, kterou pořádá jedna politická strana," uvedla ve svém dopise ředitelka ÚSTR, který na semináři přečetl předseda senátního klubu ODS Jaroslav Kubera.
 
O možnost diskutovat naopak projevila zájem řada zainteresovaných odborníků; například předseda etické komise pro ocenění protikomunistického odboje Jiří Kautský, předseda odstoupivší vědecké rady ÚSTR Michael Kraus, člen rady ÚSTR kardinál Miloslav Vlk či předsedkyně Konfederace politických vězňů Nadežda Kavalírová. Přítomní odborníci se ve většině postavili na stranu bývalého šéfa ústavu Daniela Hermana i Zlatuše Kukánové, jejíž odvolání z funkce ředitelky Archivu bezpečnostních složek Foglová připravuje.
 
„Svoboda se vždy strašně těžko nabývá a strašně rychle ztrácí. Jedním z našich společných cílů by mělo být, abychom zůstali svobodnými,“ shrnul nejdůležitější poslání semináře Jaroslav Kubera.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ODS
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Navrkal (Piráti): Vláda bude v pondělí znovu jednat o zákonu, který legalizuje Babišův střet zájmů

10:48 Navrkal (Piráti): Vláda bude v pondělí znovu jednat o zákonu, který legalizuje Babišův střet zájmů

Vláda na svůj pondělní program znovu zařadila projednání kontroverzního zákona o evidenci skutečných…