Obrana: Vznikla vojenská Wikipedie, přispívat může každý

23.08.2011 5:24

Na dva a půl tisíce hesel zatím obsahuje Česká vojenská encyklopedie, jakási vojenská obdoba Wikipedie.

Obrana: Vznikla vojenská Wikipedie, přispívat může každý

Účelem encyklopedie, jež je dostupná na adrese http://doctrine.vavyskov.cz/_aplikace/cve/, je podle tvůrců poskytnout odborníkům i laikům výklad aktuálních pojmů z oblasti vojenství. Hesla slovník nabízí také v angličtině a francouzštině, pouze čeština ale obsahuje i definici výrazu.

„Vojenských slovníků existují desítky, všechny ale vytvářeli lingvisté, ne odborníci na armádní problematiku. Hesla proto často nevystihovala skutečný význam pojmu," vysvětluje Oldřich Zela, administrátor encyklopedie z odboru doktrín Velitelství výcviku - Vojenské akademie Vyškov.

Nová internetová encyklopedie vznikla podle něj především z potřeby upřesnit a sjednotit českou vojenskou terminologii při psaní odborných dokumentů a publikací. Mnoho výrazů bylo také poplatných době, v níž se používaly, a bylo tedy třeba je obnovit.

Česká vojenská encyklopedie má prozatím necelých 2 500 hesel, databáze se ale bude postupně rozšiřovat. Navrhovat nové pojmy nebo doporučovat úpravy už existujících výkladů může každý, kdo prokáže, že se v dané problematice orientuje.

„Neradi bychom, aby do encyklopedie volně přispívali i úplní laici, které sice armáda zajímá, ale nemají potřebné znalosti," zdůvodňuje Zela a dodává, že ten, kdo se bude chtít stát spoluautorem armádní Wikipedie, zašle na server zprávu s kontaktními údaji včetně e-mailové adresy. „Administrátor se s ním telefonicky spojí a po uvážení mu udělí právo editora, který v dané oblasti garantuje správnost hesel, nebo přispěvatele, jenž může změny navrhovat."

Související:

Jinde se tanků zbavují, česká armáda si je nechá ještě deset let

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo obrany

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Green Deal je šílený nápad ekoteroristů EU

14:15 Vích (SPD): Green Deal je šílený nápad ekoteroristů EU

Lidská civilizace se rozvíjí takovým tempem, že postupně ovládla celou planetu. Oblastí na světě, kd…