Opálka (KSČM): Finanční kapitál se činí, jde mu o vlastní zisky

03.06.2012 6:30

Těžko hodnotit, kolik suverenity dnes vlastně ještě Česká republika má a jak efektivně zde působí reálný protektor. Všechny zásadní analýzy, hodnocení a „doporučení“ na řešení ekonomického a sociálního rozvoje naší země totiž vypracovávají zástupci různých mezinárodních organizací (MMF, SB, OECD, EK…).

Opálka (KSČM): Finanční kapitál se činí, jde mu o vlastní zisky
Foto: KSČM
Popisek: Poslanec Miroslav Opálka
reklama

Měl jsem např. možnost dvakrát diskutovat s mladými zástupci MMF, kteří působili zejména na ministerstvu financí. Jako bych slyšel číst učebnice a poslední strategické plány neoliberalizmu. Obecná celosvětová doporučení a nízká znalost konkrétních podmínek a odlišností charakteristických pro ČR. Vše se hodnotí podle dané šablony. A tak není divu, že včera byly medializované některé vybrané pasáže z další nové a dlouhé - ne však ve všem jasné - zprávy o stavu ČR. Tentokrát z péra zástupců Evropské komise. Pozornost medií byla upřena především na kritiku nedostatečně prosazované důchodové reformy, což ve světle právě probíhajícího protestu důchodců, ale i zaměstnanců a studentů působilo dost ironicky.

Kritice evropských úředníků je podrobeno zejména malé úsilí vlády k nahánění dělníků a zaměstnanců do nově zřízeného II. pilíře důchodového systému. Pilíře, který bude zabezpečovat mezinárodní finanční kapitál. Náš stát je snad posledním, kde ještě privátní sféra nedosáhla svých představ! A Vláda ČR tak neplní ve vlastní zemi dostatečně razantně svou misi dle dohod či požadavků se zástupci či prostředníky světových bank. A co kdyby do toho přišly předčasné volby?

Bude zajímavé sledovat, zda předseda naší vlády využije červnového summitu EU a jednotlivé názory EK vyvrátí fundovanými argumenty. Například tím, že parametry nároků na důchod ze státního pilíře byly v ČR razantně zpřísněny (omezení zápočtových dob, zvyšování důchodového věku a potřebné doby pojištění, přísnější posuzování nároků na invalidní či vdovský/vdovecký důchod, omezení valorizací, snížení stupně solidarity aj.).  A zda také dodá, že v ČR se občané dožívají a budou stále dožívat nižšího věku než v tzv. vyspělých státech, a že roční pracovní zátěž pracujícího je v našem státě rovněž podstatně vyšší oproti těmto státům. Může také uvést dle vybraných zemí srovnání průměrných mezd a důchodů, a to i k cenové hladině zboží a služeb. Míra vykořisťování pracujících v ČR totiž vzrůstá! Může také uvést skutečné důvody deficitu na důchodovém účtu (legislativní změny, vysoký počet OSVČ, jakož i předčasných důchodů).

Občané ČR vnímají asociální vládní změny i rizika celoživotního spoření bez záruk v privátním sektoru. Vědí o turbulencích na světových finančních trzích, znají případy z Argentiny, Řecka, Maďarska, Slovenska či jinde. Vědí o krachu bank a ztrátě jistot. Mají i možnost propočtů předpokládaných důchodových úspor na kalkulačkách umístěných na internetu. Není přece možné nutit lidi do něčeho, co je pro ně prokazatelně méně výhodné. Ale, jak je zřejmé, finanční kapitál může vše. I řídit národní vlády.

Miroslav Opálka, poslanec a místopředseda stínové vlády KSČM pro sociální strategii

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: KSČM

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Problém nákladů, efektivity a dopadu nepodmíněné plošné dávky

10:21 Michálek (Piráti): Problém nákladů, efektivity a dopadu nepodmíněné plošné dávky

Základní příjem nenajdete ve volebním programu Pirátů a Starostů pro příští sněmovní volby. A tento …