Paroubek: Je třeba ochránit lidské životy a neprodleně účelně konat

21.09.2012 20:16

Podle dostupných údajů z Českého statistického úřadu (poslední dostupné údaje jsou za rok 2010) se spotřeba lihovin na jednoho obyvatele dlouhodobě pohybuje okolo 8 litrů za rok. V roce 2010, ve kterém došlo ke zvýšení spotřební daně z lihu a lihovin (20 korun na litr etanolu) schváleného v rámci tzv. Janotova balíčku, došlo ke skokovému poklesu spotřeby alkoholu v průměru na 7 litrů na osobu, což představuje propad přibližně 15 procent. Současně s tím došlo v roce 2010 k poklesu výnosu spotřební daně z lihu a lihovin téměř o 0,5 miliardy korun, tzn. meziroční pokles o 6,3 procenta.

Paroubek: Je třeba ochránit lidské životy a neprodleně účelně konat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

S velkou pravděpodobností tedy došlo k tomu, že v důsledku zvýšení spotřební daně se část spotřeby (uvedených 15 procent) přesunula směrem ke spotřebě alkoholu pocházejícího z nelegálních zdrojů. Meziroční pokles inkasa spotřební daně (6,3 procenta) pak částečně zmírnila právě vyšší daň.  

Domnívám se proto, že zvýšení spotřební daně v rámci Janotova balíčku bylo impulsem pro nárůst nelegálního trhu s alkoholem z deseti (odhad ministerstva financí) až patnácti (průměr EU) procent až na 25 procent trhu s lihovinami.

Je proto nezpochybnitelným selháním vlády, že na tato varovná čísla žádným způsobem nezareagovala a za současnou tragédii, kdy zemřelo již 23 osob, tak nese velký díl odpovědnosti.

Vláda se dostala do slepé uličky a zdá se, že návrhy na rychlé řešení nemá. Její ministři se pouze přes média předhánějí v odhadech, kdy bude ukončena prohibice. To snad proto, aby se mohli opět skrýt pod lihovým odérem do temných zákoutí poslanecké sněmovny, jak je u řady z nich dobrým zvykem.

Národní socialisté doporučují vládě jít následující cestou. Po omezení volného obchodu s alkoholem, ke kterému došlo, aby se stát měl soustředit na urychlené vytvoření mechanismu trvalého dohledu nad výrobou a distribucí lihovin. Připomínám, že to bylo právě za ministra financí Kalouska, kdy byl zrušen stálý dozor celníků v lihovarech a ke kontrolám docházelo jen namátkově! To je další fatální selhání státu a výsledek politiky tupých škrtů ve státní správě!

Navrhujeme, aby prodej alkoholických nápojů nad 20 objemových procent etanolu byl licencován ze strany ministerstva financí a kontrolu nad těmito licencemi by měl např. celní úřad. Licence by měla být vydána pod vysokou kaucí, jejíž výše by se řídila rozsahem prodeje.

Všichni prodejci alkoholu nad 20 objemových procent etanolu by měli mít oznamovací povinnost (museli by např. předložit kompletní seznam svých dodavatelů) a zároveň by měli povinnost ihned celní správě oznámit jakéhokoli nového dodavatele. Celní správa by pak ve spolupráci s živnostenskými a dalšími úřady takového dodavatele prověřila. Obchodní smlouvy mezi těmito subjekty by podléhaly notářskému ověření. Celní správa a živnostenský úřad by při uzavírání takovýchto obchodních smluv měly právo kontrolovat, zda dodavatelská firma je zastupována skutečným majitelem, či jen statutárním zástupcem.

Porušení těchto nařízení by nekompromisně vedlo k okamžité ztrátě licence na prodej alkoholu a také k propadnutí kauce a u dodavatele ke ztrátě živnostenského oprávnění.

Navrhujeme také s okamžitou platností zakázat prodej alkoholu formou internetových obchodů, a to alespoň do doby, než se naleznou nástroje pro kontrolu takto prodávaného alkoholu. Rovněž by měla být snížena spotřební daň u alkoholu a zavedena povinnost vrátit daňové plnění zpět k výrobcům lihovin.

Uvědomujeme si, že žádná opatření zcela nevyloučí černý trh s alkoholem, naším cílem by ale mělo být, aby se těmto osobám jejich „podnikání“ patřičně ztížilo. Navíc, snížení spotřební daně by řadu těchto osob odradilo, neboť dnes těží právě z velkého rozdílu mezi cenami oficiálních výrobců, které jsou zatíženi poměrně vysokou spotřební daní z alkoholu, a jejich daněmi nedotčenými cenami.

Je třeba uznat chybu a urychleně přijít s řešením. Je třeba ochránit další lidské životy!

Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: NS - LEV 21

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

22:48 Johnová (Praha sobě): Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

V snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očko…