Petr Duchoslav: Konec neoliberalismu? Zapomeňte...

15.09.2011 18:14 | Zprávy

Tak jsem pozorně poslouchal pana premiéra Nečase v pořadu Události komentáře, který "fundovaně" vysvětloval přijetí důchodové a sociální reformy, jakož i dalších zákonů. Prý jsou nezbytné pro další fungování našeho státu. Zaujalo mne či spíše zarazilo několik věcí, které Nečas zmínil.

Petr Duchoslav: Konec neoliberalismu? Zapomeňte...
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Premiér a předseda ODS Petr Nečas

V prvé řadě hovořil o tom, že podle ekonomické predikce naše hospodářství zpomalí na 1,5% místo 2,5%, jak Nečasova vláda předpokládala. Předseda vlády dále uvedl, že za minulý rok došlo k menšímu výběru daní státem a že v rozpočtu tak bude chybět 20 - 30 mld. korun, které bude třeba doplnit z jiných zdrojů. Z tohoto důvodu bude nutné, jak o tom hovořil Nečas, zvýšit opět DPH, a to na 19%, neboť zvýšení přímých daní by zcela jistě vedlo k odlivu velkých firem z České republiky. Věci veřejné zatím takový návrh odmítají, je však jasné, že jako vždy jej nakonec poslušně odkývají.

Pokud odhlédneme od faktu, že za poslední čtyři roky by se snížená sazba DPH zvýšila o 14%, je dobré Nečasovi připomenout, že neustálým zvyšováním nepřímých daní, v tomto případě DPH, může vážně poškodit ekonomiku a její akceschopnost. Způsob krytí a snižování deficitu státního rozpočtu a přenášení sanace nákladů hospodářské krize na daňovou spotřebu obyvatel zcela určitě ochromí koupěschopnou poptávku občanů, kteří si nebudou moci dovolit vinou asociálních zákonů vlády skoro vůbec utrácet a ekonomika se tak neroztočí. Je skoro neuvěřitelné, že Nečas chce ještě více navýšit DPH, jako by si nevšiml, že právě jeho neustálé zvyšování má za následek zpomalení ekonomiky.

Naši neoliberálové stále opakují dogmatickou poučku o škodlivosti zvyšování přímých daní, neboť by velké firmy, které jsou již dávno ve vlastnictví zahraničních majitelů, odešly z ČR a ,,ulévaly" si své zisky do zahraničí. Nejenže by nikam neodešly, protože v ostatních státech Evropy jsou korporátní daně nepoměrně vyšší, zatímco v České republice panuje daňový ráj, ale zisky si velké firmy již dávno do zahraničí ,,ulévají". Podle odhadu je tak z ČR vyvedeno do zahraničí každoročně až 250 mld kč (!), přičemž český stát z toho nemá žádný zisk. Pokud by se zvýšily firemní daně o cca 3 - 4%, znamenalo by to pro rozpočet okolo 20 až 30 mld. Kč, aniž by někdo odcházel do zemí, kde jsou tyto daně daleko vyšší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dufek (KDU-ČSL): Důsledky tzv. pozitivní diskriminace, hloupé neomarxistické myšlenky

22:31 Dufek (KDU-ČSL): Důsledky tzv. pozitivní diskriminace, hloupé neomarxistické myšlenky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k levicovými aktivisty narušenému Pochodu pro život.