Poc (ČSSD): Diskuse o jádru musí zůstat odborná

07.10.2012 17:40

Komisař Oettinger prezentoval na mimořádné schůzi Evropskému parlamentu výsledky zátěžových testů jaderných elektráren v EU. Podle Komise je nutné zlepšení bezpečnostních opatření i u dvou českých elektráren Temelín a Dukovany. Celkově je ale bezpečnost jaderných elektráren v EU vysoká a žádnou není třeba uzavřít.

Poc (ČSSD): Diskuse o jádru musí zůstat odborná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc
reklama

Přestože nejde o první ani poslední diskusi k tématu jaderné energetiky, europoslanec Pavel Poc (ČSSD) přístup Komise kritizuje: "Zdá se, že Evropská komise příliš nedůvěřuje expertní Skupině evropských dozorných orgánů pro jadernou bezpečnost (ENSREG) a místo odborné linie tentokrát zvolila linii politickou. V tak citlivé otázce jako je jaderná energetika to je velmi nešťastný přístup."

Lisabonská smlouva jasně stanovuje, že energetický mix je v kompetenci členských států, Komise nemá žádný mandát pro to, aby zasahovala do národních energetických politik. Členské státy podstoupily testy dobrovolně, výsledkem je ale mediální stigmatizace jaderné energie jako takové a některých konkrétních jaderných zařízení, například české elektrárny Temelín.

"Šancí Evropské unie vždy bylo a je její základní krédo: jednotná v rozmanitosti. Zapomínat na to, že právě diverzifikace zdrojů je zárukou budoucí energetické bezpečnosti by Komise neměla."

Přitom je nutné vzít na vědomí, že šlo o zátěžové testy v extrémních podmínkách, ne o celkové posouzení bezpečnosti jaderných elektráren v Evropské unii. Vyhodnocovaly se takové situace jako je zemětřesení, povodně nebo zásah letadlem. Komise nebere dostatečně v potaz expertní stanovisko skupiny ENSREG a politizuje jinak velmi technickou diskusi.

Požadavek na nejvyšší standardy bezpečnosti jaderných zařízení v EU jsou přitom jak prioritou národních regulátorů tak provozovatelů a ochrana obyvatel EU vždy zůstává nezpochybnitelným kritériem.

"Komise by se měla v úzké spolupráci s ENSREG soustředit na urychlené zavedení opatření doporučených v rámci stress testů. Politizování skutečně může počkat. Nyní je především potřeba nastudovat dokumenty, které nám Komise před malou chvílí poskytla, a které byly schváleny teprve před několika hodinami, a porovnat je s výsledky skupiny ENSREG. Teprve potom budeme moci dál vést diskusi, která nebude zpolitizovaná, a kde nebudou výsledky zátěžových testů zjednodušovány nebo interpretovány zavádějícím způsobem."

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavelpoc.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Zrada na učitelích

17:36 Michálek (Piráti): Zrada na učitelích

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 15. června k návrhu změny zákona o pedagogických pracovníc…