Poc (ČSSD): Mýty o projektu INDECT

24.02.2013 13:10

Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) odpovídá na dotaz čtenářky serveru ParlamentníListy.cz.

Poc (ČSSD):  Mýty o projektu INDECT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Poc
reklama

Dotaz:

Dočetla jsem se, že se chystá EU spustit projekt INDECT, který po vzoru Velkého bratra bude sledovat detailně chování všech lidí pohybujících se na veřejných prostranstvích. Je to pravda? Můžete mi projekt nějak přiblížit? A co na něj říkáte? Děkuji za odpověď Zuzana

Odpověď:

Navzdory řadě senzačních obvinění není plánován žádný Orwellovský celoevropský sledovací systém. INDECT je výzkumný projekt podaný skupinou výzkumných pracovišť z celé Evropy. Projekt zaštiťuje Polská platforma pro domácí bezpečnost, což je výzkumná iniciativa s celoevropskou působností. Vedoucím projektu je polská AGH Univerzita přírodní vědy a technologie (to AGH je z polštiny Akademia Gorniczo-Hutnicza) v Krakově, hlavním supervizorem projektu je profesor Andrzej Dziech. Projektu se účastní dalších 19 partnerů, z České republiky je to Vysoká škola báňská v Ostravě. Evropská unie není účastníkem tohoto projektu, pouze jej kofinancuje v rámci 7. rámcového výzkumného programu.

Celkový rozpočet projektu je cca 15 mil €, ze 7. FPP bylo poskytnuto 10,9 mil. €.
Projekt nemá za cíl nikde instalovat žádné systémy, ani kamery, ani k tomu není oprávněn. Není připojen k žádné existující databízi či sociální síti. Autoři projektu si stanovili za cíl podstatně zlepšit způsob analýzy existujících kamerových systémů ve smyslu odhalení možné trestné činnosti. Kolem projektu nejsou žádné tajnosti. Veškeré informace jsou dostupné na webových stránkách projektu nebo na stránkách Evropské komise, například zde: http://www.indect-project.eu/, , nebo zde: http://ec.europa.eu/enterprise/policies/security/indect/index_en.htm případně zde: http://www.ppbw.pl/en/projekty_w_trakcie_realizacji.php?id=15
Technologie vyvíjené v rámci projektu INDECT jsou určeny pro policejní sbory členských států EU, pokud se tyto instituce rozhodnou výstupy projektu využívat, musí respektovat zákony EU a členských států.

Nevím, kdo a kde píše články jako byl ten, který Vás patrně pobouřil. Možná by dotyčný autor měl o věci alespoň něco vědět. A co se týká mého osobního názoru na zlepšení využití stávajících dohledových systémů? Vůbec nic proti tomu nemám. Chci být v metru bezpečný, nechci mít na parkovišti u supermarketu vybílené auto a nechci číst v novinách o dívce, která byla tři hodiny znásilňována na veřejném místě než si toho někdo všiml.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Pavel Poc - profil
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Kudláček (ODA): Řešení ochrany obyvatel před koronavirem, by mělo být zdravotní záležitostí, ne politickou

19:30 Jiří Kudláček (ODA): Řešení ochrany obyvatel před koronavirem, by mělo být zdravotní záležitostí, ne politickou

Je řešení současné pandemie více politickou, nebo zdravotní otázkou?