Prezident Zeman: Někteří politici bez papíru neřeknou ani slovo

13. 5. 2016 9:17

Projev prezidenta republiky při Fóru partnerských regionů Jihočeského kraje tento týden:

Prezident Zeman: Někteří politici bez papíru neřeknou ani slovo
Foto: Archiv KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman při projevu na ruském velvyslanectví

Dobrý večer, guten Abend, ni hao,

Jiří Zimola mně to oslovení ukradl, ale opakování, jak víte, je matka moudrosti. Milý Jiří, děkuji Ti za Tvé pozvání, a když jsi mluvil asi pět minut, tak jsem se zvědavě otočil dozadu a čekal jsem, že svůj projev budeš číst z papíru. Mile mě překvapilo, že tomu tak není. Nyní si zkontroluji, zda tady není čtecí zařízení. Konstatuji, že rovněž není. Před Tebou se tedy otevírá velká kariéra, protože znám politiky, kteří bez papíru neřeknou ani slovo. 

A dovol mi, abych na Tebe navázal. Řekl bych, že je naprosto přirozené, jestliže se rozvíjí mezi sousedními zeměmi a sousedními regiony partnerská spolupráce, ať je to Svobodný stát Bavorsko, ať jsou to některá rakouská hejtmanství, ale je obdivuhodné, když přesah této spolupráce se zaměří i do zemí, které nám nejsou vzdáleny myšlenkově, ale které jsou vzdáleny pouze a jedině geograficky. A toto úsilí velice oceňuji, snažím se tomu také trochu pomáhat. V Kazachstánu jsem byl, pane velvyslanče, v Číně dokonce dvakrát. A až pojedu do Ruska, slíbil jsem gubernátorovi Sverdlovské oblasti, že navštívím Jekatěrinburg, a sliby, jak obecně známo, se mají plnit.

Chtěl bych ve svém přípitku ocenit ještě jednu úlohu regionů. Občas se ve vztazích mezi státy či mezi vládami objevuje snaha jeden druhého ignorovat, zavádět proti němu sankce a vztyčovat bariéry. Ale v historii takové ignorování těch druhých ještě nikomu nepomohlo. Dovolte mi, abych přispěl do terminologie, která se v politice používá, a která zná výraz win-win strategy, termínem loss-loss strategy. Jinými slovy toto je postoj, kde obě strany pouze ztrácejí, a žádná nezískává. A jsou to právě regiony, které byly jak v případě Ruska, tak v případě Číny takovými průkopníky spolupráce dříve, než se někteří centrální politici rozhoupali, aby v podstatě napodobili, a dobře udělali, že napodobili, cestu, kterou jim prošlapaly právě regionální samosprávy. 

Dovolte mi tedy, abych připil na odvahu, na odvahu těch regionů, které se nebojí velkých dálek a které jsou schopny najít nové přátele. Na tuto odvahu velice rád připíjím. Jiří, na zdraví a ještě jednou na to, že umíš mluvit bez papíru.

Miloš Zeman, prezident republiky, Český Krumlov, 11. května 2016

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volfová (ANO): Kruhový objezd v ulici České mládeže bude konečně na pozemcích kraje

22:56 Volfová (ANO): Kruhový objezd v ulici České mládeže bude konečně na pozemcích kraje

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových bezplatně převede pozemky v hodnotě 304 800 korun p…