Příhodová (ODS): Likvidace lagun v Ostravě provází chyby, pochybnosti a neprůhlednost

16.10.2011 16:20

Občané mají právo na zveřejnění faktů a na odpovědi k otázkám kolem likvidace lagun v Ostravě. Trvající pochyby kolem likvidace vyvolávají množství spekulací, jak a co se vlastně děje na lagunách.

Příhodová (ODS): Likvidace lagun v Ostravě provází chyby, pochybnosti a neprůhlednost

Zprávy tisku o likvidaci "Ostravských lagun", přinesly tato zjištění:

Cit : „Ostravské laguny se budou čistit déle, sanace bude dražší

Podle Šaldy obsahují laguny o 70.000 tun ropných kalů více, než se čekalo a než na kolik má Sdružení Čistá Ostrava smlouvu. "Zhruba do tří týdnů chceme připravit veškeré podklady a podat příslušnou žádost

Polsko - Hlavní inspektorát ochrany životního prostředí to považuje za nelegální vývoz odpadů a požaduje vrácení 20.000 tun materiálu zpět do České republiky do tohoto týdne. „

Společnost Geosan prokazatelně, neplní smlouvu. Ostravské laguny měly být odtěženy původně do konce roku 2010!!!

Geosan, prý tvoří palivo, které však zástupci jiného státu považují za rizikový odpad!!

Likvidaci "Ostravských lagun" provází nežádoucí jevy, které obtěžují prokazatelně místní obyvatele, čímž porušuje zhotovitel právní předpisy a smlouvu se zadavatelem.

Společnost Geosan chce navýšit prostředky za likvidaci lagun?!

Jak bude reagovat státní podnik Diamo a Ministerstvo průmyslu a obchodu, pod kterým státní podnik působí, na fakta, kterými jsou nedodržení termínu likvidace lagun, porušení zákonných norem a další? Termínu, který byl i jako součást výběrového řízení na řešení „ Likvidace lagun v Ostravě"?

Jaké byly uplatněny sankce ze strany objednatele prací (myšleno ze strany zástupců státu) za nedodržení termínu likvidace, protože původní termín nepochopitelně dodatečně, vláda prodloužila. Na základě jakých podmínek toto vláda učinila, nebylo bohužel zveřejněno.

Uplatnil stát- objednatel, sankci vůči zhotoviteli, za nedodržení podmínek ze smlouvy a současně i porušení právních předpisů v životním prostředí, jakým je ohrožení obyvatel Ostravy v důsledku těžby lagun.

Kolik odpadu z lagun bylo skutečně vytěženo, a kolik likvidováno a kde? Kdo viděl skutečné doklady, které by dokázaly, že bylo vše v souladu se zákonem a smlouvou, že odpovídají zhotovitelem uváděná množství, kdo tyto informace kontroloval?  Na základě čeho byl odtěžený a upravený odpad, tedy palivo, vyvezeno do zahraničí? Byla dodržena veškerá legislativa?

Kdo uvedl, že se jedná o palivo, když úřady jiné země hodnotí vyvezenou hmotu, jako odpad.? Jak se státní orgány a objednatel, postaví k flagrantnímu porušování zákona zhotovitelem zakázky? Jak odpovědní zástupci státu budou řešit to, že je cena, za kterou měla být zakázka, zhotovena, a to na základě výběrového řízení? Jak a kdo zjistí reálná fakta o těžbě lagun, když před časem byla zveřejněna informace, že zástupci Diama nemají ponětí, kolik odpadu bylo odtěženo a kde skončilo? Co s odpadem, který byl uložen v okolí Ostravy v halách, v rozporu se zákonem, a byl identifikován jako odpad z lagun? I toto bylo porušení zákona a smlouvy ze strany zhotovitele.

Občané si zasluhují odpovědi na tyto otázky, jde o peníze ze státního rozpočtu. Není možné navýšit prostředky bez veřejné zakázky, na toto bylo již dříve vydáno stanovisko ÚHOS. Bude jistě zajímavé sledovat, jaké kroky zástupci státu, zvolí. Myslím, že by bylo vhodné, aby došlo ke zveřejnění všech skutečností. Od způsobu a místa likvidace každého kila odpadu z "Ostravských lagun", o chování zástupců veřejné správy, o výši uplatněných sankcí až po skutečné prostředky, které budou vloženy do této likvidace. Bez vytáček a fabulací, by měl zhotovitel předložit všechny doklady, stejně jako stát by měl využít veškeré své legislativní možnosti, a nekompromisně postupovat vůči zhotoviteli, za porušení předpisů. Je dobře, že se občané z Ostravy a okolí ozývají a poukazují na nepořádek, který tuto likvidaci provází. Nyní je zástupcích státu, jako objednatele činnosti a současně jako toho, kdo má činnost dozorovat, jak odvrátí podezření, že je něco divného na likvidaci lagun!!!

RNDr. Jana Příhodová (ODS)

Dále čtěte:
Příhodová (ODS): I pro obří ekotendr platí zákon
Příhodová (ODS): Ekologická zakázka - pohled z jiného úhlu
Příhodová (ODS): Kdo bude odpovědný za agónii zvanou "Ostravské laguny"

Dotaz Janě Příhodové můžete položit ZDE

##MINIPAS 5622##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Příhodová - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.