Primátor Svoboda: Exekutorská komora záměrně poškozuje Prahu

06.02.2012 18:36

Velká část tvrzení uvedených v tiskovém prohlášení Exekutorské komory se nezakládají na pravdě.

Primátor Svoboda: Exekutorská komora záměrně poškozuje Prahu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační koláž.

Hlavní město Praha se nedopustilo stejného pochybení jako v případě exekučního nařízení před dvěma týdny. Praha přiznala, že v prvním případě byla chyba na straně Magistrátu hlavního města Prahy, protože konkrétní úřednice nezaplatila dlužnou částku, která se následně stala předmětem exekučního řízení. S úřednicí byl s okamžitou platností rozvázán pracovní poměr.

Nicméně Praha nechápe, jaké motivace vedou Exekutorskou komoru k dehonestování Hl. m. Prahy, a to způsobem, kdy bez bližší znalosti konkrétní věci uvádí chybné, nepravdivé, zavádějící a dokonce i lživé informace. Proti zahájení exekučního řízení podalo hl. m. Praha ve lhůtě odvolání. Odvolací řízení stále pokračuje, do dnešního dne nebylo o odvolání rozhodnuto. Zároveň u majetku Hlavního města Prahy nebyla do dnešního dne připsána poznámka o exekuci, která tam bude do doby, než bude exekuce pravomocně ukončena.

Na pravdě se rovněž nezakládá tvrzení, že Hl. m. Praha přistoupilo k úhradě jistiny dluhu až v den, kdy exekuční soud vydal usnesení o nařízení exekuce. V den, kdy byl Hl. m. Praze doručen exekuční příkaz, byla jistina dluhu již uhrazena, a to na účet právního zástupce oprávněného*. Je více než zarážející, že usnesení o nařízení exekuce bylo doručeno katastru nemovitostí po uplynutí 5 měsíců po podání odvolání proti nařízení o zahájení exekuce. Co vedlo exekutora k takovému jednání, není zřejmé.

Poškozování jména Hl. m. Prahy způsobem, kdy jsou záměrně uváděny lživé a nepravdivé údaje (např. tvrzení o typické ukázce nízkého právního povědomí o principech exekučního řízení nebo neakceptování rozsudků) považuje Hl. m. Praha za účelové.

Exekutoři by měli podle názoru Hlavního města Prahy, při vymáhání dluhů postupovat přiměřeně, zjednodušeně řečeno nemělo by se stávat, že pokud dlužíte desetikorunu, tak Vám exekutor bude chtít zabavit dům a osobní automobil.

Primátor rovněž využije všech možností k tomu, aby došlo k změně zákona o exekucích. Zároveň se rozhodl oslovit ministra spravedlnosti, kterého bude informovat o zkušenostech se zástupci exekutorské komory, a plně ho podpoří ve snahách o změně exekučního zákona. Exekutoři jsou dle názoru primátora sice účinným nástrojem pro zvýšení platební morálky, na druhou stranu absence neexistujícího funkčního kontrolního mechanismu, který účinně trestá jejich excesy, dodnes český právní řád postrádá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Magistrát hl.m. Prahy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Žijí mezi námi

13:02 Mračková Vildumetzová (ANO): Žijí mezi námi

Komentář na facebookovém profilu k Mezinárodnímu dni zdravotně postižených lidí.