Primátor Svoboda: Rozpočtové určení daní narovinu

20.09.2011 17:36

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík neopustil svou zálibu diskutovat se mnou přes internet, ani já si tedy nenechám ujít možnost v našem nepravidelném elektronickém dialogu pokračovat.

Primátor Svoboda: Rozpočtové určení daní narovinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský exprimátor Bohuslav Svoboda

Naposledy jsem panu poslancovi odpovídal v dubnu, tentokrát se tak stane na jeho zářijový blog. Mimochodem, tehdy na jaře jsem se podle názvu páně Gazdíkova blogu jen mýlil, tentokrát už se prý mýlím dvakrát a nadto hluboce. Upřímně se obávám, s jakým tvrzením se setkám příště ...

Nicméně k věci: úsilí ministerstva financí, pane poslanče, ani na okamžik nebagatelizuji, naopak jej považuji za jednu z nejzávažnějších hrozeb v moderní historii pražské pokladny. Nejde totiž jen o každoroční výpadky daňových příjmů hl. m. Prahy, ale i o to, jak návrhy ministra Kalouska hrozí omezit rozvoj metropole. Jak jistě netřeba číselně demonstrovat, Praha je hlavním českým pólem rozvoje a generátorem ekonomického růstu a jako taková poskytuje pracovní příležitosti nejen pro své občany, nýbrž i pro velké množství obyvatel přilehlého regionu. A jak asi, pane poslanče, dopadne poměrně slušně běžící motor stroje, když do něj nasypete písek? Jen aby se Vám nestalo, že krátkodobé vítězství nad zlou, bohatou Prahou skončí tak, že k rozdělování pro ostatní obce možná zbyde větší procento sdílených daní, ale postupem času pomalu nebude co rozdělovat. Historické, ale i současné příklady nám ukazují, jak dvojsečné je zbojnicky udeřit na prosperující oblasti.

 Aktuální snaha ministerstva financí nepochybně vůbec nevychází z programového prohlášení vlády. Jeho přesná textace totiž nejenže neříká, jak má výsledný rozdíl mezi tzv. nejbohatšími a tzv. nejchudšími obcemi vypadat, ale už vůbec neříká, že jeho snížení se má odehrát na úkor těch tzv. nejbohatších. Mimochodem, zde bych si jen dovolil pro zajímavost připomenout, že Praha není po přepočtu sdílených daňových příjmů na 1 obyvatele nejbohatší obcí republiky. Ale zpět: nezbývá, než Vám připomenout, pane poslanče, že např. 12. října 2010 jste v pořadu Otázky Václava Moravce (v čase 19:09 tohoto záznamu) řekl, cituji, „My Praze nechceme brát ani korunu". A recept jste tehdy měl jednoduchý - aby rozpočty všech obcí a měst kromě Prahy, Brna, Ostravy a Plzně mohly být posíleny, zdrojem by se měly stát národní dotační tituly. Nyní, po volbách, které rozdaly karty tak, že ve čtyřech největších městech nevládnou koalice za účasti TOP09, vše vidíte v úplně jiných barvách ...

 Konečně, k panu poslanci Polčákovi. K tomu mohu dodat jen jediné - mým záměrem bylo na jeho počínání, kdy veřejně vystupuje zcela proti zájmům občanů hl. m. Prahy, jeho místní voliče pouhopouze upozornit. Aby si příště mohli udělat obrázek o tom, kdo na pražské kandidátce figuruje.

 Co si nemohu odpustit - po Vaší výčitce, pane poslanče, že zákonodárce přece nemá lobbovat pro svůj volební kraj - je otázka, proč tedy Vaše hnutí například svolává setkání s poslanci a senátory za konkrétní region, aby je přesvědčilo k podpoře novely RUD (viz tisková zpráva na Vašem webu)? A co vlastně nyní říkáte na to, že Vy sám jste, pane poslanče, před volbami bez okolků sliboval podporu infrastruktuře svého kraje (viz anketní odpovědi na webu)? A co na to porcovaný medvěd?

 Poslední poznámka - pan poslanec Gazdík by po seznámení s protikorupčními a protransparentními opatřeními hl. m. Prahy samozřejmě shledal, že Praha je ve své snaze ušetřit dále než stát, takže: děkuji, pane poslanče, ovšem v zájmu našich občanů - narozdíl od pana Polčáka - dávno pracujeme.

Dále čtěte:
ODS chce nový parametr u přerozdělování peněz obcím. Počet žáků
Stanjura (ODS): Souhlasíme se změnou příjmů nejmenších obcí a Prahy v poměru 1:3

Praha dostává 30 tisíc na hlavu, menší obce čtvrtinu, zlobí se Polčák

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Magistrát hl.m. Prahy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Majerová Zahradníková (TSS): Jak Česká televize pokřivuje předvolební soutěž

10:07 Majerová Zahradníková (TSS): Jak Česká televize pokřivuje předvolební soutěž

Komentář na facebookovém profilu k diskriminaci koalice Českou televizí