Ransdorf (KSČM): Některé otázky, které dostáváme

14.10.2013 12:00

Chce KSČM měnit ústavu, kdyby na to měla sílu?

Ransdorf (KSČM): Některé otázky, které dostáváme
Foto: kscm.cz
Popisek: Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf

KSČM nevidí v ústavě „posvátnou krávu“, ale každý zásah musí respektovat nutnost zachování soudržnosti ústavního rámce jako celku a jeho vyváženost. Nelze tedy zasahovat do právního a ústavního systému účelově a chápat právo pouze mocensky instrumentálně. Právo by mimo jiné mělo vyjadřovat i celkovou racionalitu společnosti. Každou ústavní změnu budou komunisté diskutovat s celou společnosti. Nikoli tedy jen s politickou kastou.

Chtějí komunisté měnit daně?

KSČM je pro daňovou reformu. Daňový systém musí mít z hlediska komunistů několik základních parametrů: musí respektovat hledisko fiskální spravedlnosti (spravedlivé daně), daňové inkaso musí zaručit dobré fungování základních funkcí společnosti a státu, musí mít i stimulační funkce (podpora podnikatelského chování), daňová soustava musí být také průhledná a kontrolovatelná. Koncept daňové reformy počítá s tím, že by se při celkovém nižším břemenu pro občany daňový výnos zvýšil (podle různých variant v kolem  60 mld. Kč). KSČM je proti přesunu těžiště daňové soustavy na nepřímé daně: dopadají nejvíce na ty sociálně nejslabší a navíc do značné míry produkují inflační tlaky. Politika zdražování peněz jako odpověď na to pak podvazuje ekonomický růst. KSČM chce nabídnout těm, kteří budou vytvářet nová pracovní místa (zejména pro sociálně komplikované regiony a skupiny), těm, kdo dosáhnou výraznější technické inovace výrobku, nebo těm, kdo zaznamenají exportní úspěchy daňové úlevy. Systém daňových bonusů českou daňová soustrava zatím nemá. Důraz klademe na produktivní využívání veškerého kapitálu, včetně kapitálu lidského. Zahraniční investory je třeba podle našeho názoru lákat nikoli nižšími daněmi, ale kvalitním a vykalkulovatelným tržním prostředím, jehož absorpční potenciál budeme zvyšovat. Speciální pozornost budeme také věnovat pomoci státu investorům a solidnímu právnímu rámci.

 Velkým probléme se stala v ČR justice. Jaká je pozice KSČM k této otázce?

Anketa

Souhlasíte s názory europoslance Ransdorfa?

86%
14%
hlasovalo: 3089 lidí
Reforma soudnictví uvízla na půli cesty: právní systém ztratil svou soudržnost, kontrolovatelnost kvality aplikace práva je mizivá. ČSSD a následně pravicové koalice  v oblasti práva a soudnictví naplnily aforismus Karla Čapka o moderní době, která  nahradila cíl rychlostí. Občanský zákoník bude chaotizovat společenský život, je to občanský zákoník proti občanům a pokud o právo ve prospěch horních deseti tisíc. KSČM klade důraz na kvalitu přijímaných zákonů, na soudržnost a průhlednost celé soustavy tvorby i uplatnění práva, na systematické konzultace s odbornou i občanskou veřejností, na větší pružnost celé soudní struktury. Posílení kontrolních mechanismů v celé společnosti hraje velikou roli pro budování skutečné občanské společnosti. Vítáme vznik správního soudnictví s tím, že je ale stále dlouhá cesta ke zrovnoprávnění občana se státními institucemi. Zkvalitnění vyžaduje podle našeho názoru i ústavní soudnictví: Ústavní soud nemůže fungovat jako soud dovolací a už vůbec ne jako třetí komora parlamentu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloslav Ransdorf

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Hladík: Češi a Slováci zůstávají bratrskými národy. Jedna zrušená konzultace nic nemění

21:03 Ministr Hladík: Češi a Slováci zůstávají bratrskými národy. Jedna zrušená konzultace nic nemění

Čechy a Slováky dlouhodobě pojí přátelství, kulturní blízkost i společná historie. Zrušení jedné nad…