Řápková (ODS): Jak umělé kvóty poškozují ženy

04.02.2013 14:30

Nezdá se vám, že ve vedení firem v Česku je nějak málo Slováků? V naší populaci jich žije zhruba 2 %, ale v čele firem bychom jich asi tolik nenašli.

Řápková (ODS): Jak umělé kvóty poškozují ženy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivana Řápková

Asi neexistuje žádný průzkum o tom, kolik gayů a lesbiček pracuje ve vedení firem, ale lze odhadnout, že 4 % to nejspíš nebudou. Zato teď víme, kolik žen by mělo být zastoupeno ve vedení firem. Z rozhodnutí Evropské komise to má být 40 % žen. Už samo toto číslo je zajímavé, protože zastoupení žen činí v evropské společnosti zhruba polovinu populace, takže je zajímavé, proč si evropští politici vymysleli „jen“ čtyřicetiprocentní zastoupení žen v managementu firem.

Aby bylo jasno – já si také myslím, že větší zastoupení žen nejen ve firmách, ale i v politických stranách či ve veřejných institucích by bylo vhodné, protože ženy by tam všude jistě přinesly mnoho nových myšlenek a přístupů. Ale nemyslím si, že je možné dosáhnout toho stanovením nesmyslných kvót. Jako ženu by mě urazilo, kdybych byla do vedení firmy povolána jen proto, že jsem žena.

Mnoho schopných žen bude na základě nové evropské směrnice čelit podezření, že ke své pozici přišly jen kvůli tomu, že jsou ženami. Uspět v mužském světě je někdy velmi složité, ale změnit tento stav pomocí kvót je nesmyslné, urážející a pro ženy v konečném důsledku škodlivé. Ostatně mám dojem, že tuto evropskou směrnici asi vymýšleli samí muži.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ivana Řápková - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: Nejvyšší čas začít brát ochranu krajiny vážně

16:35 Piráti: Nejvyšší čas začít brát ochranu krajiny vážně

Na první pohled to tak možná nevypadá. Faktem ale je, že necitlivé zacházení s půdou, pěstování stál…