Seďa (ČSSD): Podobnost Gorily s Kubiceho zprávou čistě náhodná?

20.02.2012 10:00

Jako člen Výboru pro obranu a bezpečnost jsem se v roce 2006 účastnil projednávání takzvané Kubiceho zprávy.

Seďa (ČSSD): Podobnost Gorily s Kubiceho zprávou čistě náhodná?
Foto: Facebook
Popisek: Plakát skupiny Kauza Gorila na Facebooku

Zprávy, vypracovanou policisty z ÚOOZ a popisující propojenost některých politiků z vybraných politických stran s organizovaným zločinem. Tehdy nebylo náhodou, že tato zpráva se objevila těsně před parlamentními volbami a zasáhla do volebního výsledku. Volby sice těsně vyhrála ČSSD, ale vládu sestavila pravice v čele s ODS a přeběhlíky. Po bitvě je každý generál, nicméně jsem přesvědčen, že Kubiceho zpráva zamíchala s důvěrou veřejnosti. A v to neprospěch sociální demokracie.

V současné době je politickým tématem nadcházejících předčasných voleb na Slovensku spis tajné služby s krycím názvem Gorila. Materiál popisuje vliv finanční skupiny Penta na slovenské politiky a tamní privatizaci. Ještě nedávno slovenská média bagatelizovala zveřejněné informace, které jim předal novinář T.Nicholson. Dnes se kauza vyšetřuje a veřejnost žádá potrestání viníků, odchod zkorumpovaných politiků a posun termínu předčasných voleb. Již dnes je zřejmé, že kauza výrazně zasáhla do předvolebního boje a že významně ovlivní výsledek voleb na Slovensku.

Zdá se, že podobnost Kubiceho zprávy a Gorily není náhodná. Obě kauzy vycházely z informací, které byly součástí vyšetřovacích spisů či spisů zpravodajských služeb. Obě zprávy byly předloženy veřejnosti těsně před volbami s cílem zdiskreditovat vybrané politiky a politické strany. Obě zprávy provázelo a provází řada spekulací, hypotéz i neobjasněných informací.Vyšetřování Kubiceho zprávy skončilo ve ztracenu a nikdo za ni nebyl obviněn Kauza prostě vyšuměla a jen občas je některými politiky či médii připomínána.

Kauza Gorila je vyšetřována a pan ministr vnitra veřejně vyhlašuje, že ji dořeší ještě do předčasných voleb, aby nemohla být zametena pod koberec. Nicméně se obávám, že spis nebude do voleb vyšetřen a celá kauza zmizí z povrchu světa. Podobně jak tomu bylo i v případě méně slavné české zprávy. Nasvědčuje tomu i soudní rozhodnutí zastavit vydání knihy T.Nicholsona. Je jen otázkou, nakolik a jakým způsobem ovlivní volby a povolební vyjednávání.

Je však třeba připomenout, že každá takto nedošetřená kauza zvyšuje nedůvěru veřejnosti vůči politickým stranám, orgánům činných v trestním řízení i justici. Proto by mělo být zájmem občanů i samotných politiků, aby podobné kauzy byly spravedlivě došetřeny. To je totiž jediná cesta k obnově ztracené důvěry veřejnosti vůči politice jako takové. A také cesta k vyšší demokratizaci naší společnosti a zlepšení politické kultury v naší zemi.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: cssd.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Dobrých zpráv není nikdy dost

5:34 Richterová (Piráti): Dobrých zpráv není nikdy dost

Komentář na facebookovém profilu k prodloužení otcovské dovolené