Seďa (ČSSD): Svázané ruce ministryně aneb kdo lže více

25.12.2012 18:56 | Zprávy

Dlouhou dobu si vrabci na střeše poslanecké sněmovny cvrlikali o výměně K.Peake za A.Vondru. A přesto, že se tato výměna zdála mnohým nepravděpodobná, personální taškařice pana premiéra se přesto uskutečnila.12. prosince jsem tedy dostal dárek ke svým narozeninám v podobě nové paní ministryně obrany.

Seďa (ČSSD): Svázané ruce ministryně aneb kdo lže více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odvolaná ministryně obrany Karolína Peake

Den poté, přes ministryní původní popření personálních změn, k nim došlo s takovou razancí, že si vysloužila kritiku nejen opozice, ale zejména samotného premiéra a také vrchního velitele ozbrojených sil, pana prezidenta.

Je zodpovědností pana premiéra i pana prezidenta, že ke jmenování K.Peake vůbec došlo. Nevím kdo byl či nebyl oklamán či kdo lže více, ale následné nedobrovolné odvolání po odmítnuté rezignaci se stalo katalyzátorem vládní krize v přímém přenosu. Kdo z veřejnosti sledoval tiskové konference premiéra i LIDEM musel ztratit poslední zbytek důvěry v tuto vládu. A to přesto, že stále není jasné, co bylo pravým důvodem jmenování a rychlého odvolání paní ministryně obrany. Nicméně na obhajobu paní ministryně musím říct, že ani já bych nechtěl být ministrem, který by měl mít svázané ruce či pásku na očích.

Ostrá slova premiéra o ztrátě důvěry či o chování paní ministryně na ministerstvu jako na dobytém území na sebe nenechala čekat. Odvolaná a patrně i zhrzená K.Peake hovoří o buchtě na obraně, o holce, kterou někdo musel hlídat či o „mnichovké dohodě“ za jejími zády. Ona i její LIDEM se cítí být premiérem podvedeni a proto její ministři podají k 10.1.2013 demisi. Sice ještě neví, jak se zachovají při hlasování o vyslovení nedůvěry, ale odcházejí do opozice. Podle vyjádření místopředsedkyně vlády je to zřejmý odchod do konstruktivní opozice. Ovšem stále s dostatečně přiotevřenými dveřmi od Strakovy akademie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

20:05 Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…