Šeich (ODS): Zveřejnění nekvalitních benzínek nemusí odhalit viníky

16.12.2010 9:22

Poslanec David Šeich upozornil na skutečnost, kdy viníkem nekvalitních PHM nemusí být jen benzínové čerpací stanice.

Šeich (ODS): Zveřejnění nekvalitních benzínek nemusí odhalit viníky

„Jsou tři fáze, ve kterých může problém vzniknout - výroba, logistika a skladování. Je tak potřeba nastavit mechanismy kontrol tak, aby bylo možno najít pravý důvod, proč se moto

Česká obchodní inspekce (ČOI) by měla od ledna zveřejňovat seznamy prodejců, kteří prodávají nekvalitní pohonné hmoty. Umožňuje to novela zákona, kterou přijala Vlády ČR na svém posledním zasedání a potvrdila tak závěry jednání kulatého stolu o kvalitě paliv v ČR. Ten pořádala Unie malých a středních podniků v říjnu letošního roku. Problém však samotné zveřejnění benzínek neřeší do hloubky. „Je to složitá oblast. Čerpací stanice jsou až posledním článkem řetězce, kde může ke snižování kvality benzínu docházet," říká předseda Unie malých a středních podniků David Šeich (ODS).

Kontrolními orgány, které mají v kompetenci dohlížení na kvalitu PHM jsou Česká obchodní inspekce, Celní správa a SGS Czech republic (bývalý Ústav paliv a maziv). Poslední jmenovanou instituci využívají pro kontroly a testy samy sítě čerpacích stanic. „SGS poskytuje tzv. Pečeť kvality. Touto kontrolou ale procházejí jen ti prodejci pohonných hmot, kteří si o ni sami požádají. Kontroly ČOI a zveřejnění jejich výsledků proto vítám," vysvětluje David Šeich.

Šeich  upozorňuje, že viníkem nekvalitních PHM nemusí být jen benzínky. „Jsou tři fáze, ve kterých může problém vzniknout - výroba, logistika a skladování. Je tak potřeba nastavit mechanismy kontrol tak, aby bylo možno najít pravý důvod, proč se motoristům do nádrží dostává nekvalitní palivo."

Za hlavní důvod zhoršování kvality pohonných hmot označují odborníci biosložky, jejichž přidávání ve výši 7% do PHM nařizuje legislativa Evrospké unie, která platí od roku 2007. Podle poslance PSP ČR a předsedy podvýboru pro dopravu Petra Bendla musí začít Česká republika hledat možnost, jak vyjednat výjimku, aby paliva v ČR nezpůsobovala např. technické poškození automobilů.  Podle Pavla Duby ze společnosti Auto Duba se jedná o závažný problém. „Motory, které před rokem 2007 běžně vydržely 200 000-300 000 km nyní zvládnou 60 000 km a je nutné je repasovat."

Diskuse kulatého stolu, ke které zasedli zástupci státu (ministerstvo dopravy, ministerstvo průmyslu a obchodu), nezávislých institucí z oblasti výzkumu kvality PHM a komerční sféry, proběhla v říjnu letošního roku. „Velmi důležitým okamžikem celé diskuse byla shoda všech účastníků u kulatého stolu na zavedení povinnosti ČOI zveřejňovat čerpací stanice, které neprošly kontrolou. Po tomto postupu volají dokonce i sami provozovatelé čerpacích stanic. Tento proces by začal motivovat k lepší kvalitě PHM všechny účastníky procesu prodeje od rafinérií až po benzínky," připomněl Šeich. Podle všech je však důležité, aby zveřejněné informace obsahovaly objektivní a srozumitelný popis neshody u každé kontroly.

Dále čtěte:
Šeich (ODS): Podnikatelé uvítali výsledek jednání o patentech 

##MINIPAS 261##

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Šeich

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Nejde o žádný tyfus ani paratyfus, praktici musejí začít léčit

19:58 Fiala (SPD): Nejde o žádný tyfus ani paratyfus, praktici musejí začít léčit

Projev na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 25. ledna 2022. Vládní návrh zákona o mimořádném ředitelském…