Semelová (KSČM): Mluví za nás práce odvedená na radnicích

09.10.2014 11:24 | Zprávy

Kampaň končí, zítra se otevřou volební místnosti, pozítří budeme znát výsledky letošních voleb. Máme za sebou hodiny a hodiny strávené každý den v ulicích mezi lidmi. Mluvili jsme se studenty, maminkami na mateřské dovolené, s lidmi, kteří spěchali do práce, i s těmi, kteří práci marně hledají. Opomenout nemohu ani naše starší spoluobčany. V hlavním městě jich žije 200 tisíc.

Semelová (KSČM): Mluví za nás práce odvedená na radnicích
Foto: red
Popisek: Marta Semelová (KSČM)

Mají za sebou léta odvedené práce a nyní by měli spokojeně odpočívat. Jenže realita je jiná. Z důchodu každý měsíc pečlivě oddělí částku na nájem a další náklady na bydlení, což v Praze dělá 60 až 80 procent jejich příjmu, a u zbytku počítají, jestli si budou moci dovolit jídlo i nutné léky.

V podobné situaci se však nenacházejí jen oni. V naší zemi žije v chudobě 1,5 milionu lidí, tedy zhruba každý desátý. Nejvíc ohroženi jsou samoživitelé, senioři, nezaměstnaní, zdravotně postižení. Většina má práci s velmi nízkými příjmy nebo práci vůbec nemají. Další statisíce pak na kraji propasti chudoby balancují. Mnohdy spadnou do dluhové pasti, která nezřídka končí exekucí. V loňském roce dolehla na 714 tisíc lidí. Někteří z nich končí na ulici. Odhaduje se, že takových, kteří nemají domov, je třicet tisíc. Dalších 200 tisíc občanů je bezdomovectvím v blízké době přímo ohroženo. Některé případy končí tragicky. Před pár dny vyšla zpráva v novinách, že strážníci zachránili člověka, který stál v Praze na mostě, třásl se a plakal. Beznadějnou situaci, kdy neměl na základní životní potřeby a dostal se do spirály dluhů, se rozhodl ukončit skokem z mostu. Tentokrát strážníci zasáhli včas, 64letý muž je nyní v péči lékařů. Kolik však takových případů je kolem nás, kolik sebevražd má na svědomí tento režim?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

13:12 Fiala (ODS): O svobodu Motoristům nikdy nešlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě dvou ministrů ze strany Motoristů na folkl…