Sobotka (ČSSD): Důvěru v demokracii podkopává vláda

30.12.2012 21:33 | Zprávy
autor: ČSSD

Ad: Dva na koni. Bohumil Doležal vyslovuje znepokojení nad osudem naší demokracie, pokud ČSSD a KSČM získají po příštích volbách ústavní většinu. Nemusíme mít obě strany zrovna v lásce, ale měli bychom si položit otázku: Kdo nese vinu na tom, že v naší zemi jsou podle průzkumů (a posledních voleb) komunisté druhou nejsilnější stranou? Jsou snad tím vinni sociální demokraté, kteří jsou šest let v opozici? Skutečnost, že v zemi „hrozí“ parlamentní většina levice, je odrazem demokratické a svobodné vůle voličů, kteří jsou v drtivé většině nespokojeni s pravicovými vládami a chtějí změnu.

Sobotka (ČSSD): Důvěru v demokracii podkopává vláda
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD zahájila předvolební kampaň pro krajské a senátní volby 2012 jízdou vlakem
Pan Doležal sice fabuluje velmi pravděpodobný výsledek příštích voleb, ale velmi nepravděpodobný je jeho domnělý dopad na vývoj demokracie v zemi. Tvrdí, že „přestane fungovat vyvážení zákonodárné, výkonné a soudní moci v Česku a z demokratického státu se stane stát autoritativní...“. Připouští, že by k tomu mohlo dojít i při pravicové ústavní většině, a tak hledá silnější argument. V případě ústavní většiny ČSSD a KSČM by prý byla demokracie ohrožena „tuplem“, protože ČSSD „pokračuje po roce 2010 v absurdně konfrontační paroubkovské politice... a využívá té podoby občanské společnosti, kterou vymyslili stoupenci Václava Havla...“ Takže po pořádku. Zaprvé, ČSSD nepokračuje v konfrontační paroubkovské politice, tu provozuje Jiří Paroubek pod značkou LEV 21. ČSSD provádí standardní opoziční politiku namířenou proti asociálním a nekompetentním reformám pravicových vlád. Sama vláda už navíc začala své reformy opravovat a dává tak opozici za pravdu.
 
Zadruhé, odbory a občanské organizace pořádají proti vládní politice vlastní protestní akce, na což mají plné právo. Politické strany včetně opoziční ČSSD jsou na nich často a dost kritizovány.
 
Vnímání důležitosti silné občanské společnosti reprezentované nezávislými organizacemi, které se zapojují do protestních akcí, může být různé. ČSSD je za přínos ke kultivaci demokracie považuje. Narůstající otevřené protivládní protesty nejrůznějších občanských organizací v ČR (a nejen u nás) jsou faktem, který nelze degradovat na havlovský myšlenkový konstrukt, a bojovat proti němu ideologickými klišé.
 
Nebezpečná rizika pro demokracii nevidím ani v tom, jakého kandidáta KSČM podpoří v prezidentské volbě. Komunisté nemají vlastního. Proto jsem je požádal, aby vyzvali své voliče k volbě opravdu levicového kandidáta Jiřího Dienstbiera, nikoli Miloše Zemana, který v posledních letech opakovaně levici škodil. Učinil jsem tak záměrně otevřeným dopisem a s jasnými důvody. Otevřeně vyzývám KSČM, aby podporou Jiřího Dienstbiera prokázala svůj zájem na demokratickém vývoji země, neboť právě on je jeho zárukou. Chceme na Hradě osobnost, která svým morálním profilem zaručuje, že je připravena burcovat politiky a veřejnost, abychom tento problém začali účinně řešit.
 
Vyšlo v MF Dnes

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…