Štěch (ČSSD): Čísla ČSÚ usvědčují vládu

20.06.2012 8:18 | Zprávy

Oblíbeným trikem všech politických debat v televizi jsou grafy a tabulky. Zejména někteří kolegové si v nich libují.

Štěch (ČSSD): Čísla ČSÚ usvědčují vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch

Normální občan si přitom z takových exhibic většinou nic nevezme. Každý má totiž grafy jiné, počítané podle odlišné metodiky, zaštítěné jinou institucí. Jednou z mála organizací, jejíž číselné výstupy si téměř nikdo nedovoluje zpochybnit, je Český statistický úřad. Zprávy ČSÚ jsou totiž apolitické a přesné.

Z poslední doby doporučuji zejména studii Ing. Drahomíry Dubské, CSc. z oddělení svodných analýz Ekonomika ČR v trendech: byl rok 2011 opět zlomový?. Vyplývá z ní totiž celá řada závěrů, na které se celá současná vláda a zejména Kalouskovo ministerstvo financí budou tvářit přinejmenším rozpačitě.

Především je holý statistický fakt, že přibližování České republiky k průměrné úrovni EU v HDP na obyvatele se v posledních letech zastavilo. Velmi patrné je to zejména u mimopražských regionů, stagnaci však silně pociťuje už i hlavní město. Navzdory řečem premiéra Nečase a ministra Kalouska o „ostrůvku stability“ byla naše země krizí skutečně silně zasažena. Ještě v posledních letech vlády ČSSD figurovala česká ekonomika v tempech růstu v první třetině zemí EU, loni jsme se propadli až k polovině. I pokles v krizovém roce 2009 jsme zaznamenali výraznější, než byl evropský průměr (4,7% oproti 4,3%).

Pravicová vláda si však z těchto výsledků své činnosti nevzala téměř žádné ponaučení. Ve studii se konstatuje, že „pokrizový vývoj není příliš přesvědčivý“. Silně restriktivní rozpočtová politika podle ČSÚ omezuje domácí poptávku, čímž logicky klesá spotřeba domácností. Následky jsou evidentní: HDP ve 3. a 4. čtvrtletí loňského roku opět mírně klesl, v prvním kvartále roku letošního jsme dokonce zaznamenali propad „velmi výrazný“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dobrý den pane Babiši.

Pokud vyhrajete volby a sestavíte vládu , postavíte se proti EU a prosadíte, aby v naší zemí nebyly zavedeny plánované povolenky pro domácnosti ,které zdraží vše ,spustí novou vlnu inflace a zhorší energetickou chudobu? Prosím jasnou odpověď. Děkuji .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Fialova vláda ztratila důvěru a musí skončit

9:15 Rozvoral (SPD): Fialova vláda ztratila důvěru a musí skončit

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…