Stráská (ČSSD): Čistka na České správě sociálního zabezpečení

08.12.2012 19:15 | Zprávy
autor: ČSSD

Není čistka na České správě sociálního zabezpečení jen únikem od opravdových problémů?

Stráská (ČSSD): Čistka na České správě sociálního zabezpečení
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Na České správě sociálního zabezpečení byla uzavřena nevýhodná smlouva o nákupu předražených tiskáren, kterou odnesl ředitel a byl odvolán. I v ostatních patrech ČSSZ visí nad některými úředníky pověstný Damoklův meč a zřejmě brzy přijdou o práci. Tato čistka je logická a chvályhodná, smutné zůstává jen to, že zmínění úředníci zřejmě byli nebo jsou v určité míře provázáni s bývalým prvním náměstkem Šiškou. Tleskáme ráznosti paní ministryně, avšak vraťme se k palčivějším problémům, které resort práce a sociálních věcí trápí.

Vedle každodenně medializovaných sKaret jsme svědky toho, že jsou i nadále úředníci Úřadu práce přetěžování neúnosným počtem žadatelů o nepojistné sociální dávky a nefunkčním softwarem, který se vlastně učí za pochodu. Školení zaměstnanců neexistují, nikdo vlastně neví, jak má systém fungovat a selhání nadřízení neodpouští. Pracovat dnes na Úřadě práce (zvláště v oblasti hmotné nouze) je doslova za trest.

Na místní šetření a kontrolu využitelnosti sociálních dávek jednoduše nezbývá čas, a pokud zbývá, jsou vykonávány ve spěchu a často těmi, kdo jej podle zákonů vlastně vykonávat nesmí. Úřad práce oslovuje již dlouho obecní úřady s žádostí o pomoc při místním šetření. Některé obce opravdu pomáhají. Ale pozor! Jsou k tomu věcně nepříslušní a tato činnost (byť pochopitelná) není v souladu s platnými zákony. Pokud by totiž na základě místního šetření věcně nepříslušnou osobou byl žadatel odmítnut, je to poměrně slušný důvod k tomu, aby se proti rozhodnutí odvolal a odvolání bylo úspěšné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová sociální demokracie: Objevily nás profesionální trollí farmy

11:05 Nová sociální demokracie: Objevily nás profesionální trollí farmy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hodnotám strany.