Stráská (ČSSD): Drábkova „kurcarbajt“ z pohledu ČSSD

01.09.2012 9:38 | Zprávy
autor: cssd.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí v rámci projektu „Vzdělávejte se pro stabilitu“ finanční podporu těm zaměstnavatelům, kteří z důvodu krize nemají pro své zaměstnance dostatek práce na celý týden. Ve dnech, kdy nebude dostatek práce, si zaměstnanci budou zvyšovat svou odbornou kvalifikaci a nedojde tak k redukci pracovních míst. Na první pohled zní návrh MPSV jako rajská hudba, neboť je co do smyslu v souladu s dlouhodobým programem ČSSD. Znamená to, že ČSSD a TOP 09 nahlížejí na politiku zaměstnanosti stejnou optikou? Je to vůbec možné? Bohužel nikoliv.

Stráská (ČSSD): Drábkova „kurcarbajt“ z pohledu ČSSD
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Zmíněný projekt má být totiž financován z evropských dotačních prostředků, jejichž výše má do roku 2015 činit až 800 milionů Kč. Nejde tedy o promyšlený krok aktivní politiky zaměstnanosti současného vedení ministerstva, nýbrž o nahodilost, která je spojena s tím, že evropské zdroje jsou v současnosti k dispozici a musí se utratit. Skutečnost, že tentokráte jde o myšlenku hodnou podpory i ze strany ČSSD, je bohužel jen vedlejším produktem a nikoliv hlavní intencí ministerstva. Nebyly-li by peníze z EU, nebyla by žádná podpora zaměstnanosti. To je velmi tristní realita.

ČSSD se s touto realitou nechce smířit. Promyšlená aktivní politika zaměstnanosti se přece musí primárně hradit z národních zdrojů. Co jiného má stát v době krize dělat? Evropské zdroje mohou sloužit jen jako doplněk, neboť dobrý správce státu musí počítat s tím, že prostředky EU jednou nebudou. Základem politiky zaměstnanosti je její udržitelnost a plánování. To jsou pojmy, které současné vedení ministerstva vůbec neuznává. Právě proto v současnosti aktivní politika zaměstnanosti téměř vůbec neexistuje a jejím výrazem je práce zdarma v rámci veřejné služby, práce, kterou leckdy lidé, postižení ztrátou práce, vnímají jako ponížení. Tuto skutečnost bohužel nezmění ani navrhovaný projekt, který sice někomu může prospět, ale v globálu je jen kapkou v moři problémů, které ministr Drábek prostě nemá chuť řešit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…