A to ze stávajících 8,29 % na 7,86 % a podíl na dani z příjmu fyzických osob se snižuje z 8,92 % na 8,65 %. Obě tyto změny vláda zdůvodňuje tím, že cílem navrhované úpravy je, aby se pozitivní fiskální dopady v důsledku změny sazby z daně přidané hodnoty projevily pouze na státním rozpočtu. Nyní používá stejný argument, který ministerstvo financí použilo, když k datu 1. ledna 2012 snížilo podíl na výnosu daně na stávajících 8,29 % z původních 8,92 %. Máme zde tedy stav, kdy tato pravicová vláda systematicky po dobu posledních dvou let cíleně krátí daňové příjmy krajům. Je to omyl, nebo úmysl? To ať si každý vyloží sám, ale nevěřím, že by v tom nehrály roli blížící se krajské volby.
A co nás tedy čeká a nemine? Pro období let 2013 až 2015 vláda plánuje snížit toto procento na hodnotu ve výši 7,86 %. Pro malou rekapitulaci tedy uvádím, že v roce 2011 měly kraje podíl na celostátním hrubém výnosu z daně z přidané hodnoty ve výši 8,92 %, v roce 2012 to bylo již jen 8.29 % a pro léta 2013 až 2015 to má být podle vládního návrhu dokonce zmíněných 7,86 %. Za poslední dva roky by tak mělo dojít k poklesu až o 1,06 %. U podílu krajů na celostátním výnosu daně z příjmu fyzických osob je obdobná klesající tendence. To vše probíhá s využitím argumentu, že zvýšením sazby daně se také zvýší její výběr. Kraje na tom dle ministerstva tedy bity nebudou. A jaká je skutečnost? Nižší výběr DPH, nižší výnos z daní fyzických osob a tedy i menší příjmy pro kraje.
Je třeba se také podívat kolem sebe a zodpovědět si otázku, zda jsou u nás lidé na tom tak dobře, že v letech 2013 až 2015 lze očekávat zvýšené inkaso DPH. Osobně mám obavu, že tomu tak nebude a mnoho propočtů odborníků mi v tom již dnes dává bohužel za pravdu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz