Truska (KSČM): Kolínská automobilka TPCA čelí krizi

27. 6. 2012 5:42

Obtížná situace na trhu a nižší prodeje přiměly kolínského výrobce automobilů TPCA ke snižování počtu zaměstnanců. TPCA propustilo 150 pracovníků, jednalo se především o pracovníky z agentur. Tento stav se nijak podstatně neprojevil na zvýšení nezaměstnanosti, ani na zvýšení kriminality v Kolíně. Nyní má v plánu převést 150 pracovníků do svého závodu v Trnavě.

Truska (KSČM): Kolínská automobilka TPCA čelí krizi
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM
reklama

V průběhu II. pololetí propustí celkem 250 pracovníků, v současné době probíhá výběr dobrovolníků, kterým je nabízeno zvýšené odstupné. Zaměstnanci by měli podle společnosti dostat odstupné nad úrovní požadovanou českou legislativou. Do současné doby se přihlásilo cca 150 pracovníků.

Jde o celkové množství, které by již mohlo být pro Kolínsko problematické. Lze předpokládat, že v regionu, kde je velmi málo pracovních míst a nízká průměrná mzda, takovéto jednorázové zvýšení množství nezaměstnaných bude znamenat značný problém. Jako zastupitelé máme doposud jen velmi kusé informace. Věřím, že Úřad práce  v Kolíně nyní zpracovává údaje o věku, kvalifikaci a místě bydliště propuštěných, tak aby nastalou situaci zvládl co nejracionálněji a naplnil svoji úlohu.

Dalším navazujícím problémem jsou byty, na které má TPCA dispoziční právo. MěÚ Kolín se dohodl s TPCA o uvolnění těchto bytů. Jako problém se jeví, že na tyto byty je možné uzavřít smlouvu pouze na 2 roky. To je podmínka pro nové nájemníky velmi nevýhodná.

Vývoj obou těchto problémů budou zastupitelé KSČM neustále sledovat a dle možností hledat co nejúčinnější řešení situace občanů. Současné dění však potvrzuje náš dlouhodobý názor, že je nutné mít připravené jak celostátní, tak regionální programy podpory tvorby pracovních míst a zaměstnanosti se zaměřením na firmy se sídlem v ČR, a nevkládat velká očekávání prvořadě v zahraniční firmy, které mohou kdykoli svůj provoz přesunout jinam, za levnější pracovní silou, surovinami či blíž výhodnějším trhům.  

Jiří Truska, zastupitel města Kolín za KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: KSČM

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a STAN zahájili kampaň do sněmovních voleb

5:35 Piráti a STAN zahájili kampaň do sněmovních voleb

Chtějí vyvést Česko z krize, modernizovat ekonomiku i zdravotnictví či zajistit dostupnější bydlení