Je nešťastné, když jsou tak důležitá jednání ze strany vlády ČR podceňována. Předseda vlády dokonce hrozil jako jediný vetem ČR tomuto projektu aniž by měl mandát také PSP ČR nebo evropského výboru. V bytostním zájmu naší otevřené české ekonomiky je, aby tento proces byl úspěšný a je přinejmenším nediplomatické, aby takto český premiér vystupoval hned v úvodu jednání , které bude bezesporu pokračovat.
Země EU poskytly bankám v období od konce roku 2008 do konce roku 2011 veřejné finanční prostředky ve výši asi 4,5 bilionu EUR. Což pro představu odpovídá 37 % HDP EU. Ačkoliv se zabránilo rozsáhlým úpadkům bank a kolapsu ekonomiky, tyto obrovské částky podstatným způsobem zhoršily také stav veřejných financí.
Přes tyto obrovské oběti daňových poplatníků se stále nepodařilo vyřešit otázku, jak přistupovat k velkým mezinárodním bankám, které se potýkají s problémy. Mezibankovní trh nefunguje, klesají bankovní úvěry, ekonomika je v recesi.
Návrh Evropské komise má přispět k řešení právě těchto problémů. Pro upřesnění bych chtěla krátce zmínit hlavní prvky bankovní unie.
Bankovní unie by se měla skládat ze tří hlavních součástí:
- jednotného bankovního dohledu
- společného systému krizového řízení
- jednotného systému ochrany vkladů.
Tyto prvky by měly být doplněny změnami v pravidlech pro fungování bank.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz