Zelení: Český vzduch zabíjí, zvolení politici mlčí

14.11.2011 11:41

„Pražský vzduch zabíjí, vzduch na Ostravsku škodí vám i lidem ve vašem okolí..." a podobné nápisy známé z krabiček cigaret by měly být umístěny na příjezdové silnice do Prahy, na Ústecku, Ostravsku i v Jihomoravském kraji stejně jako na dopravně nejzatíženějších městských ulicích.

Zelení: Český vzduch zabíjí, zvolení politici mlčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Za naprostého nezájmu politiků dnes v Praze dosáhly hodnoty polétavého prachu PM10 v centru města i v okrajových částech hodnot, které mohou přímo ohrožovat zdraví člověka. Podobný stav je na řadě míst Ústeckého a Jihomoravského kraje, naprosto kritická je situace v Moravskoslezském kraji.

„Tyto škodlivé látky ve vzduchu způsobují vážná a chronická onemocnění, včetně astmatu a rakoviny. Není pochyb, že ve městech i kolem dálničních tahů je hlavním původcem znečištění doprava. Osobní automobilovou dopravu je nutné regulovat, naopak veřejnou dopravu je třeba zásadním způsobem posílit. Nutná je i okamžitá regulace průmyslových zdrojů znečištění bez ohledu na krátkodobé ekonomické ztráty podnikatelů. Vláda má povinnost připravit a okamžitě uvést v život komplexní plán, který ochrání vzduch a zdraví lidí, podniky bude motivovat k šetrnější výrobě a podpoří veřejnou dopravu," říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

„Za smogem hustým tak, že by se dal krájet, vládnoucí čeští politici ohrožují zdraví obyvatel ČR. Je pro české občany skutečně přijatelné, aby se ekonomický zájem vybraných firem a tzv. individuální lidské právo jezdit kamkoliv autem povyšovalo nad zdraví všech obyvatel? V kritické situaci, jako je nyní, je nutné razantně omezit osobní automobilovou dopravu a přistoupit k regulaci průmyslových znečišťovatelů. Ne za týden, ne pozítří, ale okamžitě," upozorňuje dále Ondřej Liška.

„Města a kraje v celé republice mají stovky náměstků a radních hejtmanů, starostů i primátorů pro životní prostředí. Samospráva musí stát hlavně na straně občanů. Kde jsou jejich hlasy v situaci, která panuje v Kladně, na Ostravsku nebo v Praze? Kde jsou primátor Svoboda nebo hejtman Palas? Jaká chystají opatření na pondělí, kdy se situace patrně ještě zhorší?," podivuje se pasivitě veřejné správy někdejší pražský radní za SZ Petr Šěpánek.

„Zdraví obyvatel Prahy stojí nad právem projíždět automobilem přes centrum města. Pražští zelení opakovaně vyzývají vedení pražského magistrátu, aby přikročilo k okamžitému řešení katastrofálního stavu pražského ovzduší. V situaci, jaká je dnes, je třeba omezit vjezd osobních automobilů do města a regulovat nákladní dopravu jen na nejnutnější zásobování. V širokém centru Prahy je nutné po vzoru německých měst vyhlásit nízkoemisní zónu a nepřipustit, aby špinavé spalovací motory ničily zdraví obyvatel metropole," kritizuje magistrát Petr Vilgus, člen vedení pražských zelených a zastupitel v extrémně znečištěné Praze 8 (Karlín, Libeň).

„Ostravský magistrát mluví o složitosti problému ochrany ovzduší v souvislosti se sociálními dopady při omezení výroby u velkých znečištovatelů a zároveň problém zlehčuje, když hovoří pouze o meteorologické situaci a inverzi. Pritom jednat může vedení Ostravy ihned. Na prvním místě je nezlehčování problémů. Bránit vzniku nových zdrojů znečištění. Prosazovat pouze nejmodernější dostupné technologie. Dát podnět Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje k přezkoumání integrovaných povolení u koksoven a tepláren. Prosadit přesná zjištění zdrojů, které se podílejí na překračování imisních limitů. Nic z toho však rada města Ostravy zatím neudělala", říká člen Předsednictva SZ Ladislav Vrchovský.

„Češi a Moravané se dusí, jsou dlouhodobě ohrožováni znečištěným ovzduším, přičemž ty nejškodlivější látky pocházejí z automobilové dopravy a neekologického, energeticky náročného průmyslu. Polétavý prach i oxidy dusíku jsou pro člověka nesmírně nebezpečné. Podle modelových propočtů Státního zdravotního ústavu došlo v důsledku znečištění  ovzduší mezi lety 2006-2010 k navýšení celkové úmrtnosti způsobené vlivem částic PM10 v rámci celé ČR a individuálního rizika vzniku nádorového onemocnění v městských lokalitách v ČR. Účinky dlouhodobě zvýšených koncentrací se týkají například zvýšení nemocnosti dýchacího ústrojí, výskytu chronického zánětu průdušek a zkrácení délky života kvůli vyšší úmrtnosti na choroby srdce a cév a pravděpodobně i na rakovinu plic," říká Ivana Cabrnochová, zelená zastupitelka v Praze 10.

Dále čtěte:
Zelení primátoru Svobodovi: Pražský vzduch je nebezpečný, jednejte!
Štěpánek (SZ): Magistrátní vyhláška zakáže moderní urbanismus
Štěpánek (SZ): Místo architekta bude rozvoj Prahy řídit slabá úřednice 

##MINIPAS 198##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zeleni.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Z trutnovských ulic začnou mizet vraky

14:49 Adamec (ODS): Z trutnovských ulic začnou mizet vraky

Vraky a dlouhodobě odstavená vozidla v ulicích, to je problém, který trápí řadu měst. Městská polici…