„Spuštění Evropské občanské iniciativy posiluje práva evropských občanů a znamená průlomový krok k posilování demokratické legitimity EU. Evropští občané dostávají příležitost jak aktivně prosazovat své společné hodnoty a zájmy, které unijní instituce ani národní vlády nebudou moci jednoduše shodit ze stolu. Jedná se o silný nástroj odbourávání demokratického deficitu EU, jehož snižování je pro další vývoj Unie nezbytné,“ říká předseda Strany zelených Ondřej Liška.
Podle zelených je potřeba, aby Evropská komise zajistila, že tento nástroj bude dobře přístupný a že ho budou moci občané užívat co nejflexibilněji. Česká republika bohužel opět zůstává pozadu. Podle dostupných informací spolu s Velkou Británií a Maltou totiž stále neurčila, jaký národní úřad bude ověřovat podpisy pod konkrétními iniciativami, čímž tento nástroj v ČR prozatím de facto paralyzuje. Zelení proto vyzývají, aby byla v tomto ohledu zjednána bezodkladná náprava.
„Jde bohužel o další důkaz pokryteckého přístupu současné vlády k evropské politice. Na jednu stranu euroskeptici především z ODS a okolí premiéra Nečase kritizují demokratický deficit Unie, avšak nástroje pro jeho odstraňování nepodporují, ani veřejnosti neukazují,“ komentuje Ondřej Liška.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zeleni.cz