Novinářská legenda Jan Petránek a uznávaný expert Michael Romancov k roztržce Zemana s USA. Co dodat, než... Čtěte

7. 4. 2015 13:24

POLITOLOGOVÉ Slova Miloše Zemana namířená proti americkému velvyslanci vyvolala – jak už to bývá již téměř zvykem – obrovskou vlnu názorů i odporu. A diskuze kolem jeho výroků se odvíjejí dál. Spojené státy za svým velvyslancem stojí, stojí za ním a jeho názory i řada českých politiků. Ovšem samozřejmě ne všichni. ParlamentníListy.cz oslovily proto dva zkušené muže z oblasti politologie – profesora Michaela Romancova a politického komentátora a novináře Jana Petránka.

 Novinářská legenda Jan Petránek a uznávaný expert Michael Romancov k roztržce Zemana s USA. Co dodat, než... Čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ambasáda USA v Praze
reklama

„Domnívám se, že téměř celá česká politická scéna, s výjimkou několika individuí, s výroky a postoji prezidenta Miloše Zemana často nesouhlasí a svůj nesouhlas dává veřejně i najevo. Týká se to i názoru na plánovanou cestu prezidenta do Moskvy k výročí oslav 2. světové války, od které se státníci většiny zemí distancovali. To, že Zeman kritizuje amerického velvyslance za jeho názor, který velmi zdvořile a umírněně pronesl v České televizi a u kterého zdůraznil, že je to jeho osobní postoj, se dá proto považovat jen za další slova prezidenta, kterými chce provokovat,“ řekl ParlamentnímListům.cz geopolitolog Michael Romancov.

Podle něj šlo přitom ve slovech velvyslance USA jen o reakci na dotaz moderátora pořadu, v níž vyjádřil názor, že přítomnost Zemana na Rudém náměstí v Moskvě po boku například severokorejského vůdce může být považováno za něco ve zcela jiném rozměru – než je pouhé uctění památek obětí válečného konfliktu.

„Určitě se nedala reakce amerického velvyslance brát tak, že by mělo jít o jakýsi útok na svrchovanost naší země. Přesto to Miloš Zeman takto pro mnohé předložil,“ konstatoval dál Romancov.  

Schapiro označil cestu Zemana za poněkud 'prekérní'

Připomeňme, že americký velvyslanec Andrew Schapiro koncem března v pořadu České televize Události, komentáře upozornil, že Zeman by mohl být v Moskvě jediným vůdčím představitelem státu Evropské unie. To označil za ‚poněkud prekérní‘. Zároveň ale podotkl, že není jeho úlohou říkat českému prezidentovi, co má, nebo nemá dělat.

To se Zemanovi nelíbilo, a tak na to v rozhovoru pro Parlamentní listy uvedl, že si nedovede představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. „Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené,“ uvedl doslova prezident. A tím zvedl opět velkou vlnu kritiky, dokonce i ze strany premiéra Bohuslava Sobotky, ale z některých stran také obdivu (podpořil ho například ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov).

Petránek: Kritika Zemana není v tomto směru na místě. Moc dobře věděl, proč to říká 

Zkušený komentátor a novinář Jan Petránek se však domnívá, že kritika Zemanových výroků není na místě. Navíc nešlo podle něj zcela určitě o výrok, který by zazněl jako důsledek jakési ‚střelby od boku‘.

„Zcela určitě měl tato slova dopředu dobře promyšlená. A i když se může Zemanovi vyčítat možná ledacos, domnívám se, že výrok, který vyslal do světa, byl důsledkem toho, že pozorně sleduje svět a to, co se v něm děje – jak na politické, tak i hospodářské úrovni. Pokud nedávno Čína pronesla, že Spojené státy kibicují dění ve světě a zasahují do něj, pak zřejmě prezident nad těmito slovy též zauvažoval, a v důsledku toho pak řekl větu, která někoho tolik pobouřila,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Petránek.

Jak dodal, v současné době se dá pozorovat, jak dochází ke štěpení americko-evropských vztahů – zejména aktuálně na finančním poli. „I Velká Británie, která má jinak ke Spojeným státům nejblíže, již uvádí a poukazuje na to, že Amerika dělá finanční politiku špatně. Když v posledních dnech nadchla svět Čína svojí novou bankou, jedině USA ji odmítají. Jde přitom o nastolený trend neshod – v tomto případě jak dělat finanční politiku. To se dotýká celého světa. I proto slova Miloše Zemana pronesená právě v těchto dnech, poukazují zřejmě tedy také na chyby v zahraniční ekonomicko-finanční politice, u které bychom měli usilovat o jakousi emancipovanost. V Evropě se tak domnívám, že Zemanovi ani naší zemi neublíží – i když si to mnozí možná myslí,“ konstatoval ještě Jan Petránek. Zde je nutno dodat, že roztržky mezi českou hlavou státu a americkým velvyslancem si všimla skutečně i zahraniční média. Právě ta poukázala na to, že takové prezidentovy výroky mohou poškozovat Českou republiku.

Připomeňme na závěr, že na návštěvu Moskvy, kolem které se strhla názorová politická a nyní vlastně již i diplomatická přestřelka, z prezidentů zemí Evropské unie dorazí kromě Zemana podle ruských médií už jen nejvyšší představitelé Kypru a Řecka. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbořil: Petr Pavel ví. Boj, po kterém nezůstane kámen na kameni

8:42 Zbořil: Petr Pavel ví. Boj, po kterém nezůstane kámen na kameni

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Jádro, ropa, investice či vakcíny nemají ideologii? Nic nevíte, když to tvrdí…