V současné době se jednotkám prezidenta Bašára al-Asada daří získávat kontrolu v některých strategicky důležitých bodech, k nimž patří jedno z největších syrských měst na severozápadě země Aleppo. Právě tady probíhají intenzivní boje a došlo k faktické blokádě ze strany vládních jednotek. Geograficky se jedná o město, které je v blízkosti hranic s Tureckem. Právě hranice a její kontrola se staly generátorem dalšího konfliktu uvnitř této války. Dále se objevují zprávy o postupu vládních jednotek v oblasti na severu od Lakátie (nebo též Lázikíja).
Ruská taktika posílila Asada
Dosavadní ruská vzdušná a další vojenská (zbraně, experti apod.) podpora Asada dokázala obrátit situaci v zemi alespoň ve srovnání s počátkem podzimu 2015, a to ve prospěch vládních vojsk. Podle posledních oficiálních zpráv se ruské nálety koncentrují na několik geografických oblastí na západě země. Další útoky směřují východním směrem do vnitrozemí, kde je centrum Islámského státu, jednoho z mnoha hráčů v konfliktu, který je alespoň teoreticky společným ohrožením pro Asada, Rusko i pro Západ. Nicméně koordinovaný boj proti IS znemožňují další velmocenské zájmy v regionu. Pojem společného nepřítele v podobě IS prošel v Sýrii testem, ve kterém zatím neobstál.
Ruská taktika je oficiálně postavená na bombardování vybraných (podle vlastního uvážení) cílů protiasadovské opozice, na útocích proti Islámskému státu a na podpoře vládních vojsk Asada. Ruské akce v Sýrii potom podporuje vojensky také sousední Írán. Nezávisle na ruských vzdušných akcích, pokračují, a to od léta 2014, západní útoky na vybrané cíle, včetně západní podpory kurdských jednotek na severu Sýrie a opět u hranic s Tureckem. Zdá se, že tato ruská taktika nyní začíná dávat svoje plody, i když o nějakém vítězství může být těžko řeč.
Aleppo a Rakka jako body obratu?
V současné chvíli se zdá, že potenciální dobytí Aleppa může představovat pro Asada a jeho ruské sponzory symbolický zlom. Nemluvě o strategickém významu, který umožní vládní kontrolu nad syrsko-tureckou hranicí v této oblasti. Dalším zlomem s možnými zahraničněpolitickými důsledky ve prospěch Ruska by mohlo být dobytí města Rakka, které představuje sídlo Islámského státu. Rusové a Asad by tak hmatatelně bodovali ve válce proti terorismu a Západu by v tomto ohledu vypálili rybník. I když sám zisk města Rakka a vytlačení IS nemusí znamenat konec značně efemérního Islámského státu. Konkrétně ruská strana se silně obává důsledků přechodu IS do oblasti Střední Asie a Afghánistánu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veronika Sušová-Salminen