Babiš by jako agent měl obrovskou výhodu. Odborníci řekli více

09.11.2013 7:02

POLITOLOGOVÉ Jak velký by byl povyk a rozkol v povolební situaci, pokud by se po Novém roce soudně prokázala spolupráce Andreje Babiše s StB, odhadují pro ParlamentníListy.cz politologové. Předkládají možná řešení. Důležitý bude postoj lidovců, zato voliči jsou prý shovívavější.

Babiš by jako agent měl obrovskou výhodu. Odborníci řekli více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
reklama

Přestože pozice hnutí ANO s lídrem Andrejem Babišem vypadá ve světle rozpolcené ČSSD ještě silnější než těsně po vyhlášení volebních výsledků, spekuluje se o tom, zda ho kauza jeho údajné spolupráce s StB neshodí zase o pár schodů níž. Zvláště pokud by v době rozsudku slovenského soudu, ke kterému se obrátil kvůli údajně neoprávněnému evidování své osoby v archivních svazích československé StB, padl v době, kdy by se už stal ministrem financí.

„To je otázka, nakolik by nějaký rozsudek, který by řekl, že byl agentem, vládu destabilizoval. Dá se říci, že asi lidovci by na toto téma byli velmi citliví, to znamená, že by mohli vyvolat nějaké hlasování,“ přemýšlí politolog Jan Bureš. Konec světa by to však nebyl.

Tak by odešel a vše by bylo ok

Když by na to došlo, tak i to se dá podle Bureše politicky řešit. „Tím, že Andrej Babiš odejde z vlády, pokud by v té době byl ministrem. Místo něj by přišel nějaký jeho jiný člověk. Nemusí to tedy samo o sobě znamenat, že by vláda padla úplně,“ nepřeceňuje potenciálně nevýhodný verdikt soudu vůči Babišovi a dodává: „Ale samozřejmě by to přispívalo k nějaké další destabilitě.“

Vyprahlý antikomunismus?

Shovívavější vůči předlistopadovým přehmatům je dnes veřejnost i podle politologa Jana Kubáčka. „Pokud by se spolupráce s StB prokázala, tak povolební situace by se vyvíjela velmi turbulentně. Pokud se Babiš stane ministrem, otevře se tím otázka lustračního osvědčení. Další vývoj se z toho pak dá dramaticky očekávat,“ souhlasí, ale podotýká, lídr hnutí ANO má v tomto směru v současnosti obrovskou výhodu. Mimo jiné v tom, že celá kauza byla překrytá rozbroji a pnutím v sociální demokracii a obecně křehkou situací v dalších politických stranách.

Navíc se dnes ukazuje, že někdejší spolupráce s StB nebude tak zásadní téma pro voliče, protože jim to již často připadá už jako velmi vzdálená situace . „Jsou již prostě přesvědčeni, že antikomunismus je do značné míry vyprázdněný. Že byl mnohdy jednorázově cíleně zneužíván, aniž by tedy byl pak naplňován v praxi a vážně míněn. Takže myslím, že teď se lidé budou zabývat mnohem více vývojem ČSSD, ODS  a dalších politických stran, než kauzou lustračního osvědčení Andreje Babiše,“ domnívá se.

Babiš spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Z tohoto důvodu podal u slovenského soudu žalobu, kterou se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích komunistické tajné policie coby agent veden neoprávněně. Soudní líčení bylo odročeno na začátek příštího roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lucie Bartoš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Preference ČSSD neodpovídají její práci, říká politolog Jelínek. Ministři pracovali v krizi možná lépe, než ti z ANO

15:06 Preference ČSSD neodpovídají její práci, říká politolog Jelínek. Ministři pracovali v krizi možná lépe, než ti z ANO

ROZHOVOR Voliči složí účet politikům za zvládnutí koronavirové krize až později. Bude záležet na tom…