Babiš přežije cokoliv, i Čapí hnízdo. Erik Best odkrývá jeho výhodu, kterou politici nejsou schopni pochopit

11.03.2016 4:49

POLITOLOGOVÉ Na české politické scéně je nové velké téma – Babišovo Čapí hnízdo. Zaznívají výzvy k odstoupení, opozice je ve varu. Podle Erika Besta ale Andrej Babiš u veřejnosti může obstát, ze všech politiků si prý nejlépe umí hrát na oběť. Jediný posun, který lze podle Besta pozorovat, je v tom, že začíná obracet ČSSD. Opozice sice vyzývá premiéra, aby ministra financí odvolal, jenže neexistuje společenská poptávka, jako to bývalo v minulosti.

Babiš přežije cokoliv, i Čapí hnízdo. Erik Best odkrývá jeho výhodu, kterou politici nejsou schopni pochopit
Foto: Petr Merta
Popisek: Americký novinář Erik Best

Anketa

Vadí vám případ možného dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo?

56%
44%
hlasovalo: 6373 lidí

Čapí hnízdo. Jeden z nejskloňovanějších termínů za poslední dny. O co vůbec jde a jak celou věc vnímat, se ParlamentníListy.cz zeptaly pozorovatele a politického analytika Erika Besta. „Jedna věc je, zda došlo k porušení zákona. To nikdo neřekl úplně přesně a s autoritou. Pan Babiš říká, že nebyl, opozice říká, že byl. Jde o dosti technickou záležitost a já jako pozorovatel nemám úplně jasnou představu, jestli k porušení zákona došlo,“ sděluje Best.

Babiš má nevysvětlitelnou schopnost přežít skoro cokoliv

„Druhá věc je, že Andrej Babiš je politik a možná není důležité, zda byl nebo nebyl porušen zákon. Všichni kromě příznivců pana Babiše se shodují na tom, že ten podfuk nebo obezlička byla účelová a snahou bylo obelstít pravidla. A když to udělá politik, nese větší odpovědnost. Sobotka zatím říká, že mu to nevadí. A třetí úroveň je, jak se na to dívá veřejnost, a to je, myslím, nejklíčovější. Možná dochází k jistým posunům a veřejnost to začíná vnímat kriticky. Stále má ale pan Babiš nevysvětlitelnou schopnost přežít skoro cokoliv a vypadá to tak, že i tohle přečká,“ odhaduje analytik.

Andrej Babiš říká, že Čapí hnízdo není jeho, a tak se ho celá záležitost vlastně netýká. „Když majitel říká, že to, co vlastní, není jeho, tak mám pocit, že by si hodně lidí přálo, aby to převedl na ně. Jestli to není jeho, tak čí to je? Výmluva, že to patří firmě, která patří jemu, to každý soudný člověk prokoukne. Možná tak úspěšně klame část veřejnosti, ale každý nakonec musí vidět, že pan Babiš je vlastníkem,“ podotýká.

Konec ve vládě? Není tu společenská poptávka

„Nemám ve zvyku říkat, že by někdo měl odstoupit, takže na tohle já nepřistoupím,“ nechce říci, zda by měl Babiš skončit. „Nicméně v minulosti to bylo tak, že existovala veřejná poptávka na to, aby daný člověk odstoupil. Teď tu žádná taková poptávka není. Chápu, že opozice si to přeje, ale chápu také, že je pro pana Sobotku momentálně lepší, aby to nechal být. Nikdo zatím nechce změny ve vládě. Kromě opozice samozřejmě,“ říká Erik Best.

Ve čtvrtek k tomu vicepremiér Babiš pro ParlamentníListy.cz řekl, že jde pouze o pokračování kampaně opozice, kterou dlouhodobě kritizuje za to, že jejím jediným programem je „Antibabiš“. Nejdříve prý mluvili jen o StB, později o střetu zájmů a nyní mají za téma Čapí hnízdo.

Babiš má podle Besta jisté kouzlo a umí si hrát na oběť

Může s touto rétorikou šéf hnutí ANO dlouhodobě u veřejnosti obstát? „Může obstát a podle mě obstojí. Vidím ale trošku posun ze strany ČSSD. Když Kalousek v listopadu vystoupil s tím, že by se měly spojit demokratické strany, první reakcí pana Sobotky bylo ne. I když hlasovali proti tomu, aby ministr mohl mít podíl v nějaké firmě, která by žádala o státní zakázky, slyšeli jsme od Sobotky, že jsou ochotni podpořit rozšíření zákona o střetu zájmů. A to je posun. Odpovídá to tomu, o čem Miroslav Kalousek hovořil loni v listopadu. Takže je tu rozdíl, ale ten je převážně ze strany ČSSD. Veřejnost tím bude ovlivněna také, protože sociální demokracie má po hnutí ANO největší počet příznivců,“ soudí Best.

Na druhou stranu se nedá říct, že by přes veškeré opoziční a mediální útoky na Andreje Babiše jeho popularita a preference ANO klesaly, spíše naopak. Nemůže jít o zbytečnou válku, která se opozici v důsledku nevyplácí? „Je to možné. Nemůžeme zatím říci, jaké důsledky bude mít Čapí hnízdo, ale obecně je to tak. Co neprojde jinému politikovi, projde panu Babišovi, který má jisté kouzlo. Umí to dělat a ze všech politiků si nejlépe umí hrát na oběť,“ uzavírá v komentáři pro ParlamentníListy.cz Erik Best.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel, ten se činil! Nadávky Zemanovi? Zbořil vytáhl archiv

8:46 Havel, ten se činil! Nadávky Zemanovi? Zbořil vytáhl archiv

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Dokonce se mi zdálo, že si je vědom své míry odpovědnosti víc než někteří je…