Babiš přivádí k moci byznys, Zeman má tajný plán. Odborník sleduje jednání o vládě i řeči o konci režimu

03.01.2014 12:41

ROZHOVOR Na startu nového roku se politolog Jiří Bystřický zamýšlí nad tím, jak se bude vyvíjet domácí politická scéna. Neočekává například, že by tvořící se Sobotkova vláda vydržela celé čtyři roky. Naopak předpokládá, že Miloš Zeman navzdory volebnímu nezdaru SPOZ a porážce jeho příznivců v ČSSD zůstane silným hráčem a svou pozici může ještě posílit spojenectvím s předsedou ANO Andrejem Babišem.

Babiš přivádí k moci byznys, Zeman má tajný plán. Odborník sleduje jednání o vládě i řeči o konci režimu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zástupci hnutí ANO a strany ČSSD na společné tiskové konferenci v Lidovém domě
reklama

Anketa

Které velmoci věříte nejvíce?

10%
87%
3%
hlasovalo: 252884 lidí

První den nového roku se bývalý prezident Václav Klaus vyjádřil v rozhovoru pro televizi Prima, že končí polistopadový režim, a to i vstupem hnutí ANO a Úsvit do sněmovny. Co si o tomto jeho hodnocení myslíte?

Já bych řekl totéž, že režim, který tady naběhl po listopadu 1989, už opravdu dobíhá. Jinými slovy to už bude nevratná čára. Ale má to jiné konsekvence než vstup ANO nebo Úsvitu do sněmovny, to s tím souvisí jenom málo. V podstatě jde o mnohem větší zapojení a tlak Evropské unie, to se budou řešit jiné věci. Existuje taková dohoda mezi špičkami Evropy a ty řekly jasně, kdo nebude součástí toho připojovacího protokolu, tak jako kdyby v Evropě nebyl. A to si myslím, že je dost výstražné znamení.

Co se dá čekat od vlády, kterou v nejbližších dnech představí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka?

O šéfovi sociálních demokratů Sobotkovi si nedělám příliš velké iluze. Myslím si, že Miloš Zeman je jako prezident nenakloněn tomu, aby se stal Sobotka premiérem. Může se klidně stát, že s ním bude hrát hru na prodlužování termínů přijetí, skládání vlády a schvalování ministrů. Mezitím se v zákulisí může hrát mnohem zásadnější hra. Totiž přesun k určitému většímu prezidentskému systému, takže Sobotka může být jen taková naváděcí plocha.

Věříte, že by tvořící se koalice vydržela u moci celé funkční období?

Tak tomu, že by Sobotkova vláda vydržela celé čtyři roky, moc nevěřím. Sobotka sice není slabý, ale ten tým, který doposud prezentuje, velkou důvěru nevzbuzuje. KDU-ČSL je v koalici vlastně jen proto, aby si pořešila církevní restituce. To znamená, dokud tohle téma bude žhavé, tak budou ochotni vyjednávat, aby se koalice udržela. A hnutí ANO je neprůhledné. Vítězem voleb byl ve skutečnosti Babiš. A pokud on v preferencích poroste i v závislosti na tom, jak bude jednat Sobotka, tak to může být jeden z důvodů problémových vztahů v koalici a potažmo nabídnutá ruka Zemanovi.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Andrej Babiš představuje v české politice něco nevídaného. Pro někoho je nadějí, že dá zemi alespoň trochu do pořádku, pro jiné je hrozbou kvůli konfliktu zájmů. Co představuje pro Vás, naději, nebo hrozbu?

Ani jedno. To jsou jen takové nálepky. Babiš, pokud tam bude první rok, dva roky, tak se bude rozkoukávat a vytvářet platformu pro to, aby podnikatelská elita měla možnost zasahovat do svých zájmů intenzivněji a bez těch převodů, tedy bez různých úředníků. A pokud se mu to povede a ukáže se, že je to schůdné, tak od toho se bude odvíjet další. Ale nejsem si jist, že se to povede, protože ti lidé, které má kolem sebe, které nějak poskládal, jsou spíše amatéři. Ale je to jednoduchá proměnná. Dokud tam bude možnost hrozby Babišem, tak má Zeman velký vydírací prostor vůči Sobotkovi.

Vy tedy příliš nevěříte tomu, že se Andrej Babiš a jeho hnutí ANO budou snažit o potírání korupce, šetrné hospodaření a maximální efektivitu prostředků, které bude stát vynakládat?

Snahu mohou mít, ale v podstatě to ani nemohou zvládnout. Nicméně pořád je Babiš menší hrozbou než Kalousek. Rozhodně v tom, že Kalouskova profesionální dráha politika od roku 1989 až po současnost ukázala člověka, který nějakými starostmi s rozpočtem nebo s tím, aby se dodržovala mezinárodní práva, myslím tím i finanční nástroje a instituce, netrpěl. A Babiš má tu nevýhodu, že si to nemůže dovolit, protože x jeho firem je i v Německu, takže on to podle evropských norem hrát musí, kdežto Kalousek se tvářil, že ho to nezajímá.

Takže Miroslav Kalousek byl podle vás hrozbou jako ministr financí, nikoli jako bývalý předseda KDU-ČSL nebo nyní první místopředseda TOP 09?

Politicky byl Kalousek ještě větší hrozba než ekonomicky, protože to je člověk, který je nějakým způsobem spjatý s ODS, byl spjat s KDU-ČSL, pak si vytvořil svoji vlastní stranu, nastrčil do čela Schwarzenberga a přišel s programem, což je něco tak nesourodého a nesmyslného... Od Kalouska to vždy byly jen takové rychlovky, věci, které se PR-ově dobře zpracují, ale nikdy bych nepředpokládal, že za tím bude nějaký dlouhodobý záměr.

V úvodu jste zmiňoval hypotetickou možnost posunu k prezidentskému systému. Není to ale už tak trochu passé poté, co v předčasných volbách utrpěla debakl SPOZ a podobně dopadli těsně po nich i Zemanovi příznivci v ČSSD?

Je třeba rozlišovat. On může prohrát různé bitvy, to záleží i na lidech, které nechá těmito bitvami prověřit, jestli jsou schopni vyhrát. Ale druhá věc je ten jeho mandát. Ten je opravdu velmi silný a navíc ještě díky váhavosti Havla to není ani kodifikováno v Ústavě. Jde o to, do jaké míry si dá Miloš Zeman práci s tím nechat některé věci kodifikovat do Ústavy, protože tam se může začít odehrávat ten boj o převažování k prezidentskému systému. Navzdory těm zmíněným prohrám tedy zůstává Miloš Zeman i nadále silným politickým hráčem.

Co může do budoucna naopak pozici Miloše Zemana upevnit?

Myslím, že spojenectví s Babišem by pro něj nebylo vůbec od věci. Andrej Babiš bude pro příští volby, ať už řádné, nebo předčasné, nejsilnějším hráčem a Miloš Zeman bude v té době pořád ještě prezidentem. Takže to spojenectví je logické, pokud si oba uvědomí, jakou reálnou moc spolu mají. A pokud nebude prezident vyžadovat po Babišovi před vstupem do vlády lustrační osvědčení, jak už také někde zaznělo, tak to je od Zemana vstřícný krok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Papriky za 189, dál jsem se nedíval." I Zbořil byl na nákupu: Slušovice, Milion chvilek, Babiš... Kde jste, hrdinové?

9:51 ,,Papriky za 189, dál jsem se nedíval." I Zbořil byl na nákupu: Slušovice, Milion chvilek, Babiš... Kde jste, hrdinové?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Zapamatujte si jeho názory, až půjdete k volbám! „Pan starosta má pravdu, tot…